Profilaktyka nowotworowa – otyłość

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nadwaga jest drugim  po paleniu najniebezpieczniejszym czynnikiem prowadzącym do rozwoju raka. Coraz większym problemem staje się niekontrolowany przyrost masy ciała. Otyłość charakteryzuje się przede wszystkim zwiększeniem tkanki tłuszczowej, która prowadzi do zniszczenia organizmu człowieka oraz zwiększa to ryzyko zachorowania z powodu choroby układu krążenia i nowotworu. Warto pamiętać, że kompulsywne objadanie się i otyłość mogą mieć związek z zaburzeniami psychicznymi takimi jak nerwica i chcąc z nią walczyć, należy najpierw spojrzeć na przyczynę (jeśli chodzi o objawy nerwicy i test, warto zajrzeć tutaj: https://psychorady.pl/objawy-nerwicy-test/). Sam mechanizm powstawania nowotworów u osób z nieprawidłową masą ciała jest związany z: produkcją estrogenu, podwyższonym poziomem insulino podobnego czynnika wzrostu (IGF), osłabioną odpowiedzią immunologiczną i stresem oksydacyjnym.

Otyłość a nowotwór płuc

Rak płuc stał się jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów nie tylko na świecie, a również w Polsce, co sprawia zakłopotanie wśród ludzi i lekarzy. Jest również najczęstszą przyczyną śmierci mężczyzn. Palenie tytoniu zostało uznane za główną przyczynę  raka płuc w roku, wśród pozostałych czynników znalazły się: narażenie na azbest, radon, spożywanie mniejszej ilości warzyw i owoców w diecie. Osoby z wyższym indeksem masy ciała (BMI) widziały mniejsze ryzyko zachorowania na raka płuc.

Otyłość a nowotwór wątroby

Tkanka tłuszczowa nie tylko magazynuje nadmiar energii, ale także wytwarza różne substancje. Jednym z nich jest estrogen. Wysoki poziom estrogenu zdecydowanie zwiększa ryzyko nowotworów. Po drugie, osoby otyłe  mają wyższy poziom insuliny we krwi niż osoby szczupłe, co sprawia, że taki stan pogłębia rozwój niektórych nowotworów, np. raka wątroby. Ponadto komórki tłuszczowe oprócz estrogenu wytwarzają również adipokiny, czyli hormony regulujące procesy zapalne, metabolizm i  wzrost komórek. Adipokine sprawia, że otyłość jest przewlekła i łagodnie zapalna. Stan zapalny zwiększa ryzyko zachorowania na raka, zwłaszcza raka wątroby.

Przeczytaj również:  Profilaktyka nowotworowa - palenie papierosów

Otyłość a rak tarczycy

Rak tarczycy to nowotwór, który statystycznie występuje 2-3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn, aczkolwiek pod względem otyłości częściej się on objawia u mężczyzn. Nadwaga w przypadku raka tarczycy pod względem statystycznym u mężczyzn wykazuje 2/5 przypadków, a u kobiet 1/10 przypadków.

Otyłość a nowotwór piersi

Tłuszcz brzuszny jest jednym z czynników ryzyka raka piersi. Otyłość brzuszna lub jabłkowa występuje, gdy BMI (Body Mass Index) jest większy niż 30, a WHR (WaistHip Ratrio), czyli stosunek obwodu talii do obwodu bioder, jest większy niż 0,8. Badania wykazały, że kobiety z WHR wyższym niż 0,8 mają 1,5 raza większe ryzyko zachorowania. Tłuszcz brzuszny przyczynia się również do rozwoju cukrzycy, chorób metabolicznych i nadciśnienia. U otyłych kobiet diagnoza raka piersi jest często opóźniona, ponieważ wysoka zawartość tłuszczu utrudnia wykrycie szczególnie małych i głębokich guzów. Trudno też ocenić stan pachowych węzłów chłonnych.

Aktywność fizyczna a zwalczanie nowotworów

Związek między aktywnością fizyczną a zdrowiem oraz zmniejszonym ryzykiem zachorowania na wiele rodzajów raka jest dobrze udokumentowany. Regularne ćwiczenia w dużym stopniu zmniejszają ryzyko  raka np. piersi, płuc, jelita grubego, jak również układu pokarmowego. Zmniejszenie ryzyka raka jest wprost proporcjonalne do poziomu aktywności fizycznej.

Dawka ćwiczeń, oprócz efektu utraty tkanki tłuszczowej, odgrywa również ważną rolę w profilaktyce nowotworów. Podczas ruchu nasze  mięśnie kurczą się w celu pobudzenia ciała do ruchu, przez co ta czynność wymaga energii. Mięśnie uzyskują energię do funkcjonowania poprzez spalanie glukozy endogennej lub cukru egzogennego dostarczanego  z pożywienia. To, jak szybko spalasz cukier lub tłuszcz zależy od intensywności treningu, stanu odżywienia i stanu fizycznego. Aktywność fizyczna to najskuteczniejszy sposób na pozbycie się nadmiaru cukru i złogów tłuszczu w organizmie, które powodują pęcznienie komórek tłuszczowych.

Przeczytaj również:  Na czym polegają badania genetyczne na raka?

Wiele przyczyn raka jest związanych z naszym stylem życia. Tak więc najlepszą obroną przed rakiem jest połączenie zdrowej diety, regularnych ćwiczeń, odpowiedniego odpoczynku i radości z życia.

Dodaj komentarz