Chemioterapia skojarzona z radioterapią (równoczasowa)

Chemioterapia, a także radioterapia to dwie najważniejsze sposoby na pomoc chorym w walce z nowotworami różnych narządów. Niemniej jednak często zdarza się tak, że nowotwór przestaje być responsywny, wówczas niezbędne jest włączenie terapii równoczasowej, czyli chemioterapii skojarzonej z radioterapią.

Z dumą prezentujemy treść stworzoną na zamówienie portalu zoladek.com.pl

Chemioterapia skojarzona z radioterapią w onkonologii

Leczenie skojarzone to z pewnością jedna z nowocześniejszych prób walki z nowotworami, a szczególnie ich złośliwymi postaciami, jaka stosowana jest w onkologii. Co więcej podyktowane jest to nie tylko samymi uwarunkowaniami medycznymi, ale coraz większym uodparnianiem się nowotworów na stosowanie leków cystostatycznych. Wobec tego, by zwiększyć szanse pacjentów na przeżycie, a także na całkowite zażegnanie tej choroby, coraz częściej zachodzi potrzeba stosowania niezwykle silnego i skutecznego sposobu, który może zahamować rozwój komórek nowotworowych, a także zapobiegać dalszym przerzutom. Leczenie skojarzone w onkologii najczęściej opiera się na połączeniu chemioterapii oraz radioterapii, co niestety ma prawdziwie wyniszczający wpływ na organizm pacjentów. Niemniej jednak tego typu równoczesne leczenie wykazuje się również największą skutecznością w zwalczaniu szybko namnażających się komórek nowotworowych. Leczenie skojarzone jest niezwykle wymagające, a także bardzo skomplikowane, z tego też względu zająć się nim musi doświadczony zespół specjalistów, który będzie planował kolejne kroki. Terapia skojarzona, czyli równoczesna w onkologii zwykle opiera się na dwóch strategiach. Wówczas można mówić o:

  • leczeniu sekwencyjnym- którego podstawę stanowi stosowanie kolejno odpowiednio dobranych i rozplanowanych metod. W ramach leczenia sekwencyjnego można wyróżnić leczenie sekwencyjne wstępne, gdzie właśnie stosuje się przedoperacyjną terapię, skojarzoną z radioterapią lub przeprowadza się leczenie systemowe, które poprzedza napromieniowanie. Co więcej można mówić również o leczeniu sekwencyjnym uzupełniającym, które obejmuj raiodterapię, a także leczenie systemowe, które stosuje się już po radioterapii lub zabiegu chirurgicznym.
  • leczenie równoczesne- jest to metoda walki z nowotworem, która polega na równoczesnym zastosowaniu kilku, różnych metod leczenia. Najczęściej jest to równoczesna terapia skojarzona, w zakresie której przeprowadza się zarówno chemioterapię jak i radioterapię jednocześnie.
Przeczytaj również:  Chemioterapia wielolekowa

Leczenie skojarzone, równoczesne ma pewne przesłanki, które sprawiają, że możliwe jest jego zastosowanie. Głównie chemioterapię skojarzoną z radioterapią stosuję się celem zniszczenia guza pierwotnego, a także skutecznej eliminacji innych ognisk nowotworu lub jego przerzutów. Warto jednak pamiętać, że niektóre leki przeciwnowotworowe mają również działanie promieniouczulające, a to z kolei skutecznie podwyższa efektywność radioterapii.

Chemioterapia skojarzona z radioterapią- zalety

Zastosowanie chemioterapii skojarzonej z radioterapią w ramach równoczesnego leczenia nowotworów ma wiele zalet. Szacuje się, że całkowite i trwałe wyleczenie można osiągnąć w przypadku aż 50% pacjentów zmagających się z nowotworami. Biorąc pod uwagę to, że ten rodzaj leczenia może mieć bardzo wyniszczający wpływ na organizm, nie można zapomnieć o tym, że daje on możliwie największe szanse na pokonanie nowotworu. Co więcej leczenie to ma również wiele zalet. Do największych z nich można zaliczyć:

  • znaczne ułatwienie przeprowadzenia leczenia miejscowego polegającego na wykonaniu zabiegu chirurgicznego
  • skuteczne zmniejszenie ryzyka nawrotu nowotworu poprzez likwidację jego ognisk
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia odległych przerzutów
  • znaczne przedłużenie życia pacjentów z niezbyt pomyślnymi rokowaniami
  • w wielu przypadkach chemioterapia skojarzona z radioterapią może pozwolić na uniknięcie zabiegów okaleczających czyli np. amputacji piersi.

Dodaj komentarz