Chemioterapia uzupełniająca (adjuwantowa)

Chemioterapia często jest jedynym sposobem na pomoc pacjentom, którzy zmagają się z różnymi typami nowotworów. Co więcej, to właśnie chemioterapię wskazuje się jako jedną, z najskuteczniejszych metod. Można wyróżnić kilka jej rodzajów, jednak czym jest chemioterapia uzupełniająca (adjuwantowa)?

Chemioterapia uzupełniająca (adjuwantowa)- charakterystyka

Wspomniane już zostało, że chemioterapia jest jednym, z najskuteczniejszych sposobów na walkę z nowotworami, które zajmują różnorodne organy u pacjentów. Są to choroby niezwykle podstępne, w przypadku których ciężko jest jednoznacznie ocenić szanse na wyleczenie, a także szanse na to, że organizm pacjenta zareaguje na chemioterapię pozytywnie, a uzyskane efekty będą zadowalające. Okazuje się też, z chemioterapia ma również swoją negatywną stronę. Otóż przy jej pomocy zabija się nie tylko komórki rakowe, ale jednocześnie także zdrowe komórki w organizmie pacjenta. Na szczęście mają one niesamowite zdolności do regeneracji i w przeciwieństwie do komórek nowotworowych potrafią się niezwykle szybko odbudować. Chemioterapia ma również dość wyniszczający wpływ na organizm chorego, jednak nie zmienia to faktu, że jest to jeden ze sposobów leczenia, które jako jedyny na świecie daje szanse na całkowite pokonania nowotworu. Wspomniane zostało również, że obecnie można wyróżnić kilka rodzajów chemioterapii, a jednym z nich jest chemioterapia uzupełniająca, często nazywana również chemioterapią adjuwantową. Na czym ona jednak polega? Otóż ten rodzaj chemioterapii jest stosowany najczęściej po niezwykle radyklanym i ciężkim zabiegu, celem zlikwidowania ewentualnych przerzutów nowotworu na inne tkanki. Warto zaznaczyć, że lekarz-onkolog podczas leczenia raka zarówno przy pomocy radioterapii jak i terapii polegającej na chirurgicznym usunięciu guza, musi liczyć się z tym, że może wystąpić ryzyko iż resztki nowotworu podejmą próbę rozprzestrzenienia się i zajęcia innych tkanek. W związku z tym jeszcze przed wykonaniem zabiegu specjalista szacuje prawdopodobieństwo nawrotu choroby nowotworowej w postaci przerzutów i kwalifikuje pacjenta do chemioterapii uzupełniającej lub też nie. Niemniej jednak, jeśli zdarzyło się tak, że jeszcze przed wykonanym zabiegiem, komórki rakowe rozprzestrzeniły się poza obszar zajęty pierwotnie, wówczas to chemioterapia uzupełniająca, pomoże je zniszczyć i skutecznie zapobiegnie rozwojowi choroby w innych organach. Warto również w tym momencie podkreślić, że chemioterapia uzupełniająca nigdy nie jest stosowana jako leczenie główne, a ma bardziej profilaktyczny charakter.

Przeczytaj również:  Chemioterapia skojarzona z radioterapią (równoczasowa)

Chemioterapia uzupełniająca- metody podawania

Chemioterapia uzupełniająca zwykle nie ma tak drastycznego wpływu na cały organizm pacjenta jak chemioterapia radykalna, której głównym zadaniem jest systemowe oddziaływanie na cały organizm chorego. Niemniej jednak chemioterapia uzupełniająca jest ukierunkowana na konkretne miejsce, w których doszło do przeniesienia się i rozprzestrzenienia komórek nowotworowych, czyli tak zwanych przerzutów. Leki więc maja szeroki zakres działania, jednak są one mocno skondensowane. Najczęściej spotykaną formą terapii uzupełniającej jest podawanie jej drogą dożylną przy pomocy kroplówek z odpowiednim składem medykamentów. Wówczas może ona dotrzeć do miejsc, w których komórki nowotworowe zaczęły się już osiedlać i namnażać. Niemniej jednak podobne działanie wykazuje również chemioterapia podawana pacjentom w formie tabletek, czyli chemioterapia uzupełniająca doustna. Dociera ona do odpowiednich miejsc przez przewód pokarmowych i jest tam wchłaniania. Bardzo rzadko stosują się formę terapii uzupełniającej dotętniczą, którą wstrzykuje się bezpośrednio do jam ciała. Ze względu jednak na wysokie ryzyko jakim obarczony jest ten zabieg, odchodzi się od jego stosowania.

Dodaj komentarz