Profilaktyka nowotworowa – alkohol

Spożywanie alkoholu wpływa na ryzyko występowania nowotworów. Alkohol ma niekorzystny wpływ na organizm, szczególnie w czasie leczenia i po jego zakończeniu. Ograniczenie picia lub całkowite wyeliminowanie jest ważnym elementem profilaktyki nowotworowej. 

Niekorzystny wpływ na zdrowie

Nauce znane są mechanizmy związane z metabolizowaniem alkoholu w organizmie, które prowadzą do rozwinięcia się nowotworu. Nawet jeden drink dziennie może w istotny sposób zwiększyć ryzyko wystąpienia różnych nowotworów, w tym raka piersi u kobiet. To samo dotyczy długotrwałego alkoholizmu. Ryzyko wystąpienia wielu schorzeń zwiększa się średnio od 5% do 10%, ale bardzo dużo zależy od naszych indywidualnych predyspozycji.

Spożywanie produktów zawierających alkohol wiąże się ze zwiększeniem występowania nowotworów głowy, szyi, przełyku, wątroby, a także jelita grubego. Ryzyko jest większe u osób, które dodatkowo palą tytoń. Połączenie tych nałogów jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka w zachorowaniach na raka skóry. Nawet umiarkowane picie być przyczyną wielu schorzeń. Jest to określane przez naukowców jako dawka dzienna około 350 ml piwa, 150 ml wina lub 50 ml wódki. Wiele osób nagminnie przekracza te dawki, szczególnie podczas weekendowych spotkań towarzyskich.

Potwierdzone działanie rakotwórcze

Zależności pomiędzy piciem alkoholu a powstawaniem różnych nowotworów nie są do końca poznane i wciąż są przedmiotem wielu badań. Nie można jednak zaprzeczyć, że alkohol ma działanie rakotwórcze. Przetwarzanie go w wątrobie może prowadzić do powstania substancji szkodliwych dla zdrowia, w tym aldehydu octowego. Może on powodować uszkodzenie materiału genetycznego, co prowadzi do podziału komórek w niekontrolowany sposób. Inny mechanizm rakotwórczy to zwiększenie produkcji wolnych rodników, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do śmierci komórek.

Alkohol powoduje zmniejszenie wchłaniania substancji odżywczych. Dotyczy to, między innymi, wielu witamin i karotenoidów. Może wtedy dojść do gorszego funkcjonowania mechanizmów DNA, niedożywienia, obniżenia odporności i wielu innych chorób. Większe ryzyko wystąpienia nowotworu piersi jest natomiast związane ze zwiększeniem stężenia estrogenu we krwi, w czym swój udział ma obecność alkoholu. Trzeba także pamiętać, że napoje alkoholowe często zawierają inne szkodliwe substancje, które powstają podczas fermentacji. Ich ograniczenie jest podstawą profilaktyki nowotworowej.

Przeczytaj również:  Profilaktyka nowotworowa - otyłość

Gorsze skutki leczenia

Alkohol wpływa niekorzystnie nie tylko na ryzyko powstania nowotworów, lecz także podczas ich leczenia. Tak się dzieje niezależnie od ilości przyjmowanych dawek alkoholu oraz momentu rozpoczęcia picia. Spożywanie alkoholu obciąża nadmiernie wątrobę i osłabia jej funkcje detoksykujące. Metabolizm alkoholu oraz innych substancji aktywnych jest przeprowadzany inaczej niż w zdrowym organizmie. W rezultacie prowadzi to do zmniejszenia wchłaniania leku lub stężenia substancji czynnych.

Pacjent pijący alkohol jest narażony na większe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. W wielu przypadkach jest to decydujące do powodzenia terapii przeciwnowotworowej, szczególnie podczas przewlekłego leczenia. Wchłanianie składników pokarmowych ma wpływ na stan odżywienia organizmu, a także parametry krwi. Występuje pogorszenie nastroju i ogólnego samopoczucia. Trzeba też pamiętać, że alkohol jest substancją uzależniającą. Jest to szczególnie istotne w okresie ze większym napięciem nerwowym oraz w stanie stresu wywołanego chorobą. 

Zdrowy alkohol nie istnieje

Można spotkać badania, które mają potwierdzać korzystny wpływ spożywania alkoholu. Zazwyczaj wymieniane jest wtedy czerwone wino jako napój, który działa pozytywnie w stosunku do chorób sercowo-naczyniowych. Wszystko jednak zależy od tego, czy korzyści przewyższają negatywne skutki picia alkoholu. W większości wypadków tak nie jest i jest to widocznie w grupach pacjentów cierpiących z powodu chorób onkologicznych.

Spożywania alkoholu nie należy lekceważyć, nawet jeśli jest on przyjmowany w stosunkowo małych ilościach. Jego negatywny wpływ został wielokrotnie udowodniony. Etanol jest wchłaniany w przewodzie pokarmowym i wraz z krwią transportowany po całym organizmie. W wielu przypadkach zwiększa to dwukrotnie lub nawet trzykrotnie ryzyko wystąpienia nowotworów. Długotrwałe spożywanie alkoholu może prowadzić do wyniszczenia organizmu, a nawet trwałego uszkodzenia wątroby. Wiele chorób rozwija się w dłuższym czasie, dlatego ograniczenie picia alkoholu wpływa korzystnie na ogólny stan naszego zdrowia.

Dodaj komentarz