Jak długo rozwija się rak trzustki?

Rak trzustki nie bez powodu określany jest mianem „cichego zabójcy”. Ten podstępny nowotwór charakteryzuje się ogromną złośliwością, a co najważniejsze, przez długi okres czasu, może on pozostawać w ciągłym uśpieniu. Tak więc, jak długo rozwija się rak trzustki?

Mamy przyjemność przedstawić artykuł przygotowany w porozumieniu z onemed.com.pl

Jak długo rozwija się rak trzustki? Dlaczego nazywany jest cichym zabójcą?

Nie da się ukryć, ze samo zdiagnozowanie oraz podjęcie niezbędnych kroków celem wyleczenia nowotworów jakiegokolwiek narządu jest jednym z największych wyzwań jakie stawiane są przed współczesną medycyną. Są to bowiem choroby niezwykle podstępne, które najczęściej nie ujawniają się do momentu, w którym przybierają one postać zaawansowaną lub ostrą, a wówczas niestety, ale na terapię może być już za późno. Jednym z najgorszych i najtrudniejszych do zdiagnozowania nowotworów jest oczywiście rak trzustki. Śmiało można powiedzieć, ze charakteryzuje się on jednym, z najwyższych współczynników śmiertelności, a rokowania w przebiegu tej choroby, która w szczególności została późno wykryta, nie są zbyt optymistyczne. Lekarze jednak zgodnie wskazują na to, że każdy, inteligentny zabójca jest cichy, dlatego walka z nimi jest po prostu nierówna i nie można jednoznacznie określić szans, jakie ma pacjent na przeżycie. Niemniej jednak dlaczego to właśnie rak trzustki jest nazywany cichym zabójca? Otóż podobnie jak wszystkie inne, niezwykle poważne choroby, które rozpoczynają się w układzie pokarmowym, rak trzustki na samym początku nie daje praktycznie żadnych objawów. Co więcej, chory nie odczuwa również żadnych dolegliwości bólowych. Nie dotyczy to tylko i wyłącznie raka trzustki, ale także raka przełyku, raka wpustu, raka żołądka czy chociażby raka dróg żółciowych. W początkowej fazie guz rozwija się praktycznie w ukryciu i w wielu badaniach może on nie być nawet widoczny. Co więcej, brak jakichkolwiek objawów również nie zachęca chorych do odwiedzenia gabinetu lekarskiego. Tak naprawdę, pierwsze niepokojące symptomy raka trzustki mogą pojawić się w momencie, kiedy guz osiągnął tak wielkie rozmiary, że jego masa zaczyna powoli obejmować kolejne struktury w organizmie i np. zaciska drogi żółciowe. Wówczas chory dostaje żółtaczki, która również przebiega bez bólowo, ale tylko i wyłącznie na początku. To sprawia, że pacjenci większość tego typu objawów po prostu ignorują, gdyż nic nie wskazuje na to, że ich stan z dnia na dzień może się drastycznie pogorszyć. Wówczas jednak po wykonaniu niezbędnych badań, pacjent musi się zmierzyć z niezwykle ciężka i przygnębiającą diagnozą, jaką jest rak trzustki w niezwykle zaawansowanym już stadium.

Przeczytaj również:  Jak długo rozwija się rak przewodów żółciowych?

Jak długo rozwija się rak trzustki?

Rak trzustki, jak to zostało już wspomniane jest chorobą niezwykle podstępną. W praktyce oznacza to, że rozwija się on w niesamowicie wolnym tempie, a co najważniejsze nie daje żadnych, niepokojących objawów. Statystycznie przyjmuje się, że rak trzustki może się rozwijać nawet przed okres dwunastu, a nawet i szesnastu lat. Co więcej, w tym okresie okienko terapeutyczne praktycznie się zamyka lub jest bardzo, bardzo krótkie. Bardzo dużo zależy też od tego, w którym miejscu ulokowany jest guz. Jeśli guz umiejscowił się w samej głowie trzustki, wówczas objawia się jedynie bezbólową żółtaczką, niemniej jednak zlokalizowany jest on w ogonie trzustki, wówczas pojawia się cukrzyca. Niemniej diagnoza guzów umieszczonych w samym trzonie trzustki jest niezwykle trudna, szczególnie jeśli mówimy o diagnostyce wczesnej. Pacjent wówczas może skarżyć się jedynie na niewielkie bóle, które obejmują okolicę lędźwiową. Pacjenci po 55 roku życia powinni być jednak niezwykle czujni, a każde żółtaczki, przewlekłe biegunki czy znaczna utrata masy ciała i apetytu, powinna ich skłonić do wizyty u specjalisty. Warto pamiętać, że im wcześniej zostanie wdrożone leczenie, tym rokowania są korzystniejsze.

Dodaj komentarz