Jak długo rozwija się rak płuc?

Rak płuc jest jednym z tych rodzajów nowotworów, które potrafią siać prawdziwe spustoszenie w organizmie pacjenta. Przeżywalność chorych z rakiem płuc nie kształtuje się na wysokim poziomie, a medycyna jest w tym przypadku prawdziwie bezradna. Jednak jak długo rozwija się rak płuc?

Jak długo rozwija się rak płuc? -typy nowotworu płuc

Dane, które spływają do nas ze światowych organizacji zdrowia są prawdziwie zatrważające. Okazuje się, że nowotwory płuc są jednymi, z najczęściej diagnozowanych na świecie. Co więcej, nowotwory płuc stanowią również ten rodzaj nowotworów przyczynia się do największej śmiertelności pacjentów. Nie da się ukryć, że jego powodem często są czynniki zewnętrzne, wśród których najczęściej wymienia się np. nadmierne palenie tytoniu. Niemniej jednak, nowotwory płuc są również często następstwem innych chorób płuc, które przez długi czas pozostają nieleczone. Warto wiedzieć, że rak płuc co roku jest diagnozowany u ponad 2 milionów pacjentów na świecie. W naszym kraju co roku diagnozuje się ponad 23 miliony takich przypadków. Co więcej, przez pierwsze stadia tej choroby pacjenci mogą nie zauważać żadnych objawów, które mogłyby na nią wskazywać. Warto w tym momencie zaznaczyć, że obecnie medycyna wyróżnia aż dwa rodzaje nowotworów płuc. Tak więc można wyróżnić:

  • mówi się o drobnokomórkowym raku płuc, czyli z angielskiego SCLC- small cell lung cancer
  • mówi się również o niedrobnokoórkowym raku płuc, czyli z angielskiego NSCLS co oznacza non-small cell lung cancer

Najczęściej występującym i diagnozowanym nowotworem płuc jest wspomniany już non-small cell lung cancer czyli NSCLS. To on jest odpowiedzialny za ponad 80% wszystkich przypadków. Co więcej warto wspomnieć, by lekarz postawił odpowiednią diagnozę i dokładnie rozpoznał rodzaj raka płuc, ponieważ zarówno NSCLS oraz SCLC reagują na inne medykamenty i rodzaje leczenia. Skupiając się na najczęściej występującym raku płuc czyli wspomnianym już NSCLS można wyróżnić w jego obrębie, aż trzy różne od siebie rodzaje. Mamy więc do czynienia z:

  • rakiem gruczołowym, potocznie nazywanym gruczolakiem
  • rakiem płaskonabłonkowym
  • rakiem wielokomórkowym
Przeczytaj również:  Jak długo rozwija się rak przewodów żółciowych?

W związku z tym warto również wspomnieć, że to rak gruczołowy czyli gruczolak powoduje około 40% przypadków zachorowań na raka płuc, a co najważniejsze, częściej występuje on u kobiet. Pozostałe rodzaje raka płuc, czyli rak nabłonkowy występuje dość rzadko i odpowiada za 25% zachorowań oraz dotyka częściej mężczyzn. Ostatni rodzaj raka płuc, czyli rak wielokomórkowy jest bez wątpienia najrzadziej występującym i obejmuje on jedynie 10% wszystkich przypadków zdiagnozowanego raka płuc. Niemniej jednak jest on również najniebezpieczniejszym typem raka płuc, który niezwykle szybko rośnie, a także w zastraszającym tempie rozwija się on w płucach chorego.

Jak długo rozwija się rak płuc?

Rak płuc podobnie zresztą jak rak trzustki, zaliczany jest do słynnego już grona „cichych zabójców”. Tak naprawdę rak płuc rozwija się w ukryciu, a okres jego wylęgania się może wynieść nawet 10 lat. Utajone komórki nowotworowe występują w poszczególnych wycinkach płuc, jednak na tym etapie rozwoju raka płuc, nie są one możliwe do wykrycia. W kolejnym stadium, które nazywane jest stadium 0, można zauważyć pierwsze postacie guzowe, a także nacieki, jednak są one zlokalizowane w miejscach ograniczonych i są niewielkich rozmiarów, jednak na tym etapie można jej już wykryć. Kolejno guz nieco zwiększa swój rozmiar i pojawia się w płucach, jednak otoczony jest on całkowicie zdrową tkanką płucną, by po kolejnym upływie czasu zająć węzły chłonne chorego, które znajdują się szczególnie w pobliżu wnęk oskrzeli. Finalnie rak rozprzestrzenia się na tkankę w okolicy klatki piersiowej i zajmuje coraz to większe obszary płuc, aż doprowadza do rozprzestrzenienia się nawet na inne, pobliskie narządy.

Dodaj komentarz