Jak długo rozwija się rak przewodów żółciowych?

Rak przewodów dróg żółciowych obecnie zbiera coraz to bardziej przerażające żniwo. Okazuje się, że średnia przeżywalność pacjentów, którzy są już w zaawansowanym stadium choroby wynosi do około roku. Statystyki co do jego wykrywalności również nie napawają optymizmem. Jak długo rozwija się rak przewodów żółciowych?

Jak długo rozwija się rak przewodów żółciowych?- objawy

Rak przewodów żółciowych jest niezwykle podstępnym typem nowotworu, który najczęściej przyjmuje postać złośliwą. Nie da się ukryć, że pomimo tego iż medycyna idzie stale z postępem, to w diagnozowaniu i skutecznym leczeniu raka przewodów żółciowych, wciąż pozostaje ona bezradna. Większość problemów związanych z diagnostyką wynika chociażby z faktu, że rak przewodów żółciowych niejako rozwija się przez długi czas w ukryciu, a co najważniejsze, rozwój nowotworu może przyjąć postać praktycznie bezobjawową, a to oznacza, że nie skłania on pacjentów do wczesnych wizyt w gabinecie specjalistycznym i wykonania niezbędnych badań. Niemniej jednak, zmiany i pewne dolegliwości pojawiają się gdy stan nowotworu jest już niezwykle zaawansowany, a guz praktycznie zamyka wszystkie ujścia przewodów żółciowych. Niestety, w przypadku wielu pacjentów w tak zaawansowanym stadium choroby, stosuje się tylko i wyłącznie leczenie paliatywne, które polega przede wszystkim na wydłużeniu życia, a także poprawie jego jakości. W niezwykle zaawansowanych stadiach choroby leczenie nie jest już responsywne, a może jedynie pomóc w złagodzeniu dolegliwości, które dokuczają chorym. Kiedy więc można zauważyć pierwsze symptomy raka przewodów żółciowych i jak je rozpoznać? Otóż objawy są niezwykle niespecyficzne i niecharakterystyczne, na co wskazują również lekarze specjaliści, gdyż diagnoza raka przewodów żółciowych jest niezwykle problematyczna. We wczesnej fazie, choroba ta nie daje poznać, że w ogóle rozwija się w organizmie. Niemniej jednak późniejsze objawy mogą wskazywać również na szereg innych chorób jak np.:

  • stan zapalny toczący się w drogach żółciowych
  • marskość wątroby
  • kamicę żółciową
  • zapalenie wątroby
Przeczytaj również:  Jak długo rozwija się rak kości?

Przez taką, a nie inną grupę objawów chorobowych, we wczesnych stadiach raka przewodów żółciowych, gdy szanse na wyleczenie mogą być adekwatni wysokie, nie jest możliwe jego rozpoznanie. Przyczynia się to do tego, że aż 3 na 6 pacjentów, cierpiących na ten rodzaj nowotworu przegrywa swoją walkę. Do symptomów, które pojawiają się w zaawansowanym stadium choroby można z kolei zaliczyć:

  • żółtaczkę- ten objaw dotyka ponad 95% pacjentów z rakiem dróg żółciowych. Świadczy on o niezwykle zaawansowanej postaci choroby, a objawia się on najczęściej zażółceniem białek oczu i skóry, a także ciemnym zabarwieniem moczu, co jest efektem cofania się żółci z zatkanych guzem przewodów żółciowych.
  • ból brzucha- często on ma charakter stały i pacjenci określają go jako przeszywający i tępy. Zlokalizowany jest on w prawym podżebrzu.
  • świąt skóry- pojawienie się wysypki
  • gwałtowny spadek masy ciała

Warto również wspomnieć o symptomach towarzyszących, które mogą, aczkolwiek nie muszą występować w przebiegu nowotworu przewodów żółciowych. Niemniej jednak pojawić się mogą- biegunki, wymioty, nudności, całkowity brak apetytu, gorączka, dreszcze, wysoka męczliwość.

Jak długo rozwija się rak przewodów żółciowych?

Rak przewodów żółciowych jest guzem, który postępuje i rozwija się niezwykle szybko. Często wystarczą mu już 6 miesięcy, by zamknął on ujścia przewodów żółciowych i doprowadził do cofania się żółci. Wraz z postępem choroby, staje się ona coraz bardziej dokuczliwa i wkracza w kolejne etapy. Okres okienka terapeutycznego jest więc niezwykle krótki, a diagnostyka, która zwykle charakteryzuje się dużym opóźnieniem, sprawia, że rokowania pacjentów, cierpiących na ten typ nowotworu nie napawają optymizmem.

Dodaj komentarz