Jak długo rozwija się rak jelita grubego?

Świadomość i edukacja profilaktyczna to klucz do zapobiegania i rozwoju raka jelita grubego. Podstępny i cichy zabójca może być wykryty we wczesnym stadium a profilaktyka, dieta , ruch to skuteczne sposoby aby mu zapobiec.

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest owocem naszego partnerstwa z tbzdentysta.pl

Bezobjawowy początek raka jelita grubego

Geneza powstawania raka jelita grubego do końca nie jest znana. Tworzenie się zmian rakowych, jest procesem złożonym i może pojawić się już wiele lat przed ostrym wystąpieniem choroby. Część przypadków ma podłoże genetyczne, natomiast u większości przypadków (około 60%) to zaniedbania żywieniowe, brak ruchu oraz brak badań kontrolnych. Tworzenie się zmian nowotworowych w początkowym stadium może przebiegać bezobjawowo i występować już w bardzo młodym wieku. Jeżeli w rodzinie występowały przypadki raka jelita grubego wskazane jest badanie kolonoskopii już przed 20 rokiem życia aby wykluczyć powstanie polipów oraz pierwszych zmian chorobowych. W przypadku przyczyn nie związanych z genetyką, badania profilaktyczne powinny być już wykonane w przedziale wiekowym 40-50 lat. Jest to okres, w którym występuje zmniejszenie sprawności narządów i narażenie ich na niekorzystne oddziaływanie szkodliwych czynników. Brak objawów, nie wyklucza rozwoju choroby, która rozwija się na poziomie komórkowym w jelicie grubym. Proces ten może przebiegać przez wiele lat i być niezauważonym.

Okres rozwoju raka jelita grubego

Komórki rakowe w organizmie namnażają się w różnym czasie i w różnym natężeniu. Komórki rakowe jelita grubego namnażają się w zależności od predyspozycji i ilości czynnika rakotwórczego. Takim czynnikiem rakotwórczym może być np. palenie papierosów, a eliminacja tego czynnika może znacznie zahamować rozwój komórek rakowych. Zdrowa komórka jest uszkadzana przez czynnik rakowy, i przekształcana  w komórkę nowotworową, a proces ten może przebiegać w sposób utajniony i przez wiele lat. Jeżeli czynnik rakotwórczy nadal oddziaływuje na komórkę, to zamienia się ona w komórkę nowotworową i powoduje niekontrolowane namnażanie się zmienionych komórek nowotworowych. Proces ten w przebiegu jest szybszy i może występować już z silnymi objawami. Szacuje się że transformacja zmian przedrakowych ( polipy) w zmiany rakowe może przebiegać w okresie od 5 do 10 lat. Długotrwały okres namnażania się komórek rakowych w organizmie może prowadzić do przerzutów i zaatakowania innych narządów. Z innym czasem rozwoju raka jelita grubego, mamy w przypadku obciążeń dziedzicznych pod postacią polipowatości i gruczolakowości. Dziedziczne obciążenie tych zmian w komórki rakowe może przebiegać w bardzo krótkim czasie 2-3 lat. U każdego pacjenta okres ten może być wydłużony lub zmniejszony w zależności od indywidualnych predyspozycji organizmu.

Przeczytaj również:  Jak długo rozwija się rak żołądka?

Rak jelita grubego -charakterystyka

Diagnozę raka jelita grubego słyszy bardzo dużo osób, pesymistyczne rokowania biorą się z bezobjawowego pierwszego stadium choroby, a w dalszym etapie z nie zauważenia i zignorowania pierwszych symptomów. Do najczęstszych charakterystycznych objawów należy problem z wypróżnianiem się, zaparcia, krew w stolcu, ból brzucha, krwawienie z odbytnicy. Do innych mniej charakterystycznych objawów możemy zaliczyć gwałtowny ubytek masy ciała, potliwość, niedokrwistość, ogólne zmęczenie. Objawy te powinny zaalarmować pacjenta który niezwłocznie powinien umówić wizytę u lekarza.

Świadomość i edukacja profilaktyczna w zapobieganiu raka jelita grubego

Edukacja profilaktyczna i świadomość ludzi na temat raka jelita grubego może w sposób skuteczny zapobiec i złagodzić występowanie raka jelita grubego. Zwłaszcza w pierwszym bezobjawowym etapie rzetelna informacja, oparta na zmianie nawyków żywieniowych, aktywizacji życia, czy rzucenia nałogów może zmniejszyć ilość przypadków występowania raka jelita grubego. Edukacja i propagowanie wczesnych badań przesiewowych ukierunkowanych na raka jelita grubego, pomagają we wczesnym wykryciu tego schorzenia, a systematyczność wykonywania tych badań co 1 lub 2 lata znacznie zmniejszy rozwojowi raka ze stanu polipowego w stan rakowy jelita grubego.

Dodaj komentarz