Jak długo rozwija się rak piersi

Jak długo rozwija się rak piersi? Z tym pytaniem boryka się nie jedna kobieta, która albo wykryje na swojej piersi guzek lub też jest ona przed specjalistycznym badaniem piersi. Dla tego postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się temu bardzo ważnemu zagadnieniu.

A więc jak długo rozwija się rak piersi?

Niestety nie mamy tutaj dobrych wieści, gdyż nie możemy w jednoznaczny sposób odpowiedzieć na to pytanie. Dlaczego? Ponieważ po pierwsze organizm każdej kobiety jest inny, a co za tym idzie, jest też w różnym stopniu narażony na różnego rodzaju szkodliwe czynniki takie jak na przykład promieniowanie rentgenowskie czy też jonizujące. Ponadto nowotwór piersi może być przez długi czas w uśpieniu, a co za tym idzie przez pewien czas albo nie będzie on złośliwy, albo będzie on trudny do wykrycia, a często jedno i drugie. Co prawda przy wykryciu lekarz jest w stanie określić stadium zaawansowania nowotworu oraz stopień jego złośliwości, jednakże nie można w sposób szczegółowy określić, jak długo dany nowotwór piersi się rozwijał. Przykładowo pacjentka może zapytać się lekarza, ile czasu mógł się on rozwijać, a lekarz może odpowiedzieć na przykład około 7 miesięcy, ale nie poda dokładnej liczby dni. należy pamiętać, że rozwój nowotworu, może znacząco przyspieszyć, jeżeli kobieta przebywa w środowisku rakotwórczym takim jak wspomniane przeze mnie wcześniej promieniowanie, czy też czynniki chemiczne takie jak między innymi azbest. Dlatego też, jeżeli tylko zachodzi podejrzenie wystąpienia u kobiety nowotworu piersi lub też jakiegokolwiek innego nowotwory, to należy jak najszybciej wyeliminować takie czynniki, gdyż w ten sposób można uniknąć dalszego rozwoju nowotworu.

Przeczytaj również:  Jak długo rozwija się rak jelita grubego?

Profilaktyka raka piersi, a określenie jak długo rozwija się rak piersi.

Pewnie pytacie dlaczego? A dla tego między innymi, że przed badaniem często preprowadzany jest wywiad medyczny, który ma na celu zawężenie okresu, od kiedy mógł pojawić się nowotwór piersi w organizmie kobiety. Dzięki temu po pierwsze można odpowiednio dobrać metodę badania, jeżeli zostanie wykryty nowotwór, to również i metodę jego leczenia. Jest to ważne, ponieważ dzięki nowoczesnym metodom guz niewielkich rozmiarów, nawet jeżeli jest złośliwy, wcale nie oznacza, że konieczna jest amputacja piersi- dzięki nowoczesnym metodom usunąć sam guz. Ponadto dzięki ułatwia to lekarzowi dobranie dodatkowych metod leczenia takich jak chemioterapia czy też radioterapia, ponieważ są one dobierane między innymi pod kątem złośliwości danego nowotworu, czy jest on mocno agresywny, a także jak długo oddziaływał on na organizm kobiety- warto przy tym pamiętać, że nowotwór wpływa na wiele czynników zdrowotnych, takich jak między innymi problemy z układem odpornościowym, czy też na przykład hormonalnym, gdyż czasami guzy generują różnego rodzaju hormony na przykład męskie, które w organizmie kobiety albo nie występują, albo też występują w śladowych ilościach. Ich obecność w organizmie kobiety ma zdecydowanie negatywny wpływ na jej zdrowie, na przykład poprzez osłabienie układu mięśniowo-szkieletowego- może to się przyczynić do zwiększonego ryzyka złamania kości.

Jakie badania pomagają określić, jak długo rozwija się rak piersi?

Wyróżnić możemy trzy rodzaje badań, a mianowicie ręczne badanie piersi, które kobieta może sama wykonać, mammografię, oraz usg. piersi, często połączone z punkcją guza. Pamiętajmy jednak żeby zachować odpowiednią kolejność, a mianowicie jeżeli kobieta samodzielnie przebada piersi, to nawet jeżeli nic nie znajdzie, powinna następnie udać się na mammografię, a jeżeli zostanie coś wykryte, powinna udać się na usg piersi, podczas którego lekarz może pobrać poprzez punkcję materiał do dalszych badań.

Przeczytaj również:  Jak długo rozwija się rak krtani?

Podsumowanie

Nie można jednoznacznie określić czasu, w jakim może rozwinąć się nowotwór piersi, gdyż organizm każdej kobiety jest inny. Nie należy jednak zwlekać z profilaktycznymi badaniami- im wcześniej wykryty nowotwór, tym większe prawdopodobieństwo jego całkowitego wyleczenia, a co za tym idzie powrotu do normalności.

Dodaj komentarz