Jak długo rozwija się rak kości?

Rak kości jest jednym z wyzwań współczesnej medycyny. Nie bez powodu, jest on zaliczany wraz z rakiem trzustki, do grona chorób, które zabijają podstępnie i po cichu. Przeżywalność chorych na raka kości nie stoi na wysokim poziomie. Tak więc jak długo rozwija się rak kości?

Jak długo rozwija się rak kości?- czym on właściwie jest?

Każdy rodzaj raka, zawsze wiąże się z ryzykiem szybkiego zgonu pacjenta. Niezwykle ważne jest więc podnoszenie świadomości społecznej, odnośnie profilaktyki raka, a także jego różnych rodzajów. Wówczas możliwe będzie szybkie wychwycenie objawów, a co najważniejsze zareagowania odpowiednim leczeniem, co zaowocuje możliwością nawet całkowitego wyleczenia. Rak kości podobnie jak każdy inny rak ma ogromną zdolność do tworzenia przerzutów i zajmowania innych narządów, w tym wypadku najbardziej prawdopodobne jest zajęcie szpiku kostnego. Główną cechą raka koście jest tworzenie zmian, których podłożem z kolei jest niekontrolowany rozwój agresywnych komórek. Większość nowotworów kości określane jest mianem złośliwych, a także przybierają typową i naciekowatą formę zmiany na okolicznych tkankach. Komórki rakowe, w przypadku nowotworu kości i innych nowotworów złośliwych z łatwością przedostają się do krwi, a także do węzłów chłonny, przez co mogą rozprzestrzeniać się po całym organizmie. Rak kości, jak już zostało wspomniane jest nowotworem złośliwym tkanki kostnej, jednak warto zaznaczyć, że najczęściej rozwija się on jako efekt przerzutów z innych narządów, np. po przebytym wcześniej nowotworze płuc, prostaty czy też piersi. Warto zaznaczyć, że nowotworowe zmiany złośliwe, jakie rozwijają się w kościach, zostały podzielone na dwie grupy. Wówczas możemy mówić o:

  • pierwotnych zmianach złośliwych, które rozwinęły się bezpośrednio w kości
  • zmianach złośliwych wtórnych, które są niczym innym jak przerzutami z innych organów.
Przeczytaj również:  Jak długo rozwija się rak jajnika?

Warto również podkreślić, ze niekiedy zdarza się, iż przerzuty nowotworu przenikają do innych struktur, w tym wypadku struktur kostnych, więc źródłem samego raka kości może być zupełnie inny narząd. Same zmiany pierwotne w strukturze kości występują niezwykle rzadko. Rak kości najczęściej rozwija się w okolicach kości takich jak: żebra, miednica, kręgosłup czy barki. Czasem jednak przerzuty mogą zaatakować również kości udowe i ramienne. Raka kości medycyna i specjaliści podzielili na trzy grupy:

  • pierwszą grupą są nowotwory kości osteoblastyczne, które polegają na budowaniu się zupełnie nowej tkanki kostnej, oczywiście w nieprawidłowej ilości.
  • drugą grupę stanowią nowotwory kości osteoklastyczne, które z kolei charakteryzują się wyniszczaniem tkanki kostnej
  • trzecią grupę stanowią mieszane nowotwory kości, które są swoistym połączeniem zarówno nadbudowywania się tkanki kostnej, a jednocześnie jej niszczenia.

Jak długo rozwija się rak kości?

Wspomniane już zostało, że za rozwój raka kości najczęściej winę ponoszą przerzuty, które mogą być powikłaniami po przebyciu innych chorób nowotworowych. Rak kości jednak rozwija się niezwykle szybko, niemniej jednak jest to uzależnione od samego rodzaju tej choroby. W przypadku nawracających bólów kości, który dodatkowo nasila się w porze nocnej, a także kiedy środki przeciwbólowe nie są wstanie już uśmierzyć bólu, warto zgłosić się do lekarza specjalisty, który wykona szereg niezbędnych badań i będzie wstanie potwierdzić lub wykluczyć istnienie i rozwój nowotworu kości. Warto jednak podkreślić, że z uwagi na to, że rak kości jest następstwem przerzutu, a także rozwija się dość szybko, pacjenci często zgłaszają się do lekarza, kiedy choroba jest już w zaawansowanym stadium, przez co szanse na wyleczenie drastycznie maleją. Średnia przeżywalność chorych na raka kości wynosi od 7 do 21 miesięcy. Jeśli jednak mowa o pierwotnych guzach kości, to wcześnie wykryte i odpowiednio leczone pozwalają na przeżycie nawet do 5 lat.

Przeczytaj również:  Jak długo rozwija się rak szyjki macicy?

Dodaj komentarz