Jak długo rozwija się rak jajnika?

Rak jajnika co prawda nie jest groźniejszy od innych nowotworów, jednak nie ma nowotworu, który atakując organizm pacjenta, nie sieje w nim spustoszenia. Niestety mimo tak znacznego postępu medycyny, rak jajnika wciąż jest chorobą która niezwykle trudno jest skutecznie wyleczyć. Jak długo rozwija się rak jajnika?

Jak długo rozwija się rak jajnika?- onkologiczna czujność

Onkolodzy na całym świecie, z pewnością zgodzą się z tym, że jeśli mogliby wprowadzić nowe objawy do przebiegu choroby jaką jest rak jajnika, z pewnością zażyczyli by sobie oni, by on bolał. To właśnie ból jest bodźcem dla większości pacjentek, który sygnalizuje, że z organizmem jest coś nie tak i czas odwiedzić gabinet specjalisty oraz grzecznie poddać się wszystkim badaniom diagnostycznym. Rak jajnika w pierwszym stadium praktycznie nie daje żadnych objawów, a gdyby było inaczej, to z pewnością pomógłby w uratowaniu wielu pacjentek. Niestety aż 75% przypadków raka jajnika stwierdza się- nie bójmy się tego powiedzieć- gdy jest już za późno, a choroba weszła w swoje końcowe stadia. Statystyki przeżywalności kobiet z rakiem jajnika również są zatrważające, okazuje się, że w naszym kraju przeżywa tylko jedna na pięć pacjentek. Niemniej jednak, jeśli jest on wykryty odpowiednio wcześnie, to rak jajnika może być kontrolowany. Niestety również naukowcy nie są wstanie poznać dokładnej genezy powstawania i rozwijania się tego nowotworu. Niemniej jednak sprecyzowali oni dokładnie grupę ryzyka, wobec tego zalecane jest by każdy ginekolog, jeśli tylko jego pacjentka znajduje się w tej grupie ryzyka, wzbudził w niej tak zwaną „onkologiczną czujność”. Niemniej jednak które panie znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka odnośnie zachorowania na raka jajnika? Otóż są to przede wszystkim panie, które skończyły 40 rok życia. Wówczas powinny one częściej wykonywać badania ginekologiczne, a także na bieżąco pozostawać w kontakcie z lekarzem, w razie wystąpienia jakichkolwiek niepożądanych objawów. Statystycznie rzecz biorąc w naszym kraju najczęściej na nowotwór jajnika zapadają 45-latki. Niemniej ryzyko to znacznie wzrasta w stosunku do kobiet, które są w okresie okołomenopauzalnym, a także menopauzalnym. Pacjentki, które ze względów genetycznych również są obarczone większym ryzykiem, powinny także wykształcić sobie wspomnianą już „onkologiczną czujność”. Jeśli więc w rodzinie wcześniej pojawiały się przypadki raka jajnika, a także raka piersi oraz niepolipowatego taka jelita grubego i raka nedometrium, pacjentka powinna być wyczulona na wszystkie niepokojące objawy oraz poinformować swojego lekarza ginekologa o zaistniałej sytuacji, by ten mógł zaproponować odpowiednie badania. Niemniej jednak istnieją również czynniki, które znacznie zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jajnika. Są to wszystkie te czynniki, które miały wpływ na zmniejszenie owulacji. Dla przykładu każdy przebyty poród, obniża to ryzyko o około 10%. Panie, które karmiły piersią lub stosowały bądź stosują antykoncepcję hormonalną, również obniżają takie ryzyko. Warto również dodać, że stopień złośliwości tego guza zależy od wieku pacjentki. Wiele młodszych kobiet walczy bowiem z niezłośliwą postacią raka jajnika.

Przeczytaj również:  Jak długo rozwija się rak kości?

Jak długo rozwija się rak jajnika?

Rak jajnika nie bez powodu jest nazywany jednym z bardziej podstępnych typów nowotworów. Okazuje się, że panie nie odczuwają żadnych niepokojących objawów, aż do momentu osiągnięcia przez chorobę finalnego stadium. Przyjmuje się, że rak jajnika rozwija się w różnym tempie, co jest ściśle uzależnione przede wszystkim od organizmu pacjentki. W jednych przypadkach rozwój choroby może postępować niezwykle szybko i rozwinie się już do roku czasu, a w niektórych przypadkach, może mu to zająć nawet do 3 lub 4 lat. Ważna jest jednak obserwacja własnego organizmu oraz reagowanie na niepożądane dolegliwości.

Dodaj komentarz