Ślub jest najważniejszym wydarzeniem w życiu każdego człowieka. Zorganizowanie ślubu w szpitalu nie jest łatwym zadaniem. Niektóre sytuacje życiowe sprawiają, że Państwo Młodzi muszą podjąć decyzję o tym, czy wziąć ślub w szpitalnych murach. Jak przebiega taka ceremonia? O czym warto pamiętać? Jak przygotować uroczystość? Co jest ważne?
Ślub w szpitalu
Polskie prawo wskazuje, że ślub może odbyć się praktycznie w każdym miejscu. Niezbędne jest zachowanie uroczystej formy i bezpieczeństwa osób obecnych przy składaniu oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński. Jak przeprowadzić taki ślub? Przede wszystkim trzeba pamiętać o złożeniu wniosku o zawarciu małżeństwa poza Urzędem Stanu Cywilnego. Jest to taki sam wniosek, jaki składają narzeczeni wtedy, gdy planują ślub w plenerze, nad morzem, czy nas szczycie górskim. Zazwyczaj koszt uroczystości oscyluje w granicach 1000 złotych opłaty dodatkowej i 84 złotych opłaty skarbowej. Jeśli mamy do czynienia z zagrożeniem życia, taka oplata najczęściej nie jest pobierana.
Jeśli interesuje Cię tematyka ślubna odwiedź portal Lovely Wedding!
Ślub w szpitalu z pewnością pozostaje w pamięci każdego gościa i Państwa Młodych. Dla wszystkich jest to trudna sytuacja, która wzbudza wiele emocji. Para pragnie wziąć ślub w bajkowym miejscu, ale niekiedy trzeba pogodzić się z tym, co daje los. Dla organizatorów ślubu z kolei jest to nie lada wyzwaniem. W szpitalu trudno jest o radosną atmosferę, a jednak trzeba zrobić wszystko, aby Młodzi poczuli się szczęśliwie i wyjątkowo. Nie zapominajmy o rodzinie Państwa Młodych. Na sali zazwyczaj nie może znajdować się zbyt wiele osób.
Ślub kościelny i cywilny
W świetle prawa jedynie małżeństwo zawarte w urzędzie stanu cywilnego jest ważne. To oznacza, że każdą inną formę ślubu trzeba zarejestrować w urzędzie stanu cywilnego. Tradycją jest obecność świadków na ślubie. Ich rola jest nieoceniona. To oni pomagają nam podczas organizacji ślubu i kontrolowaniu tego, czy wszystko przebiega zgodnie z planem. Ponadto, poświadczają własnym podpisem, że nowożeńcy wstąpili w związek małżeński. Pamiętajmy o tym, że obecność świadków jest ważnym wymogiem, jaki dotyczy zawarcia małżeństwa. Nawet ślub w kościele wymaga obecności świadków.
Chrześcijanie bardzo często decydują się na ślub kościelny. Pragną oni dać swojemu małżeństwu wyraz wiary i uznania dla Boga. Wybierając kościelny ślub, korzystamy z dobrodziejstwa bożego i prosimy o jego wstawiennictwo. Zazwyczaj taki ślub jest poprzedzony ślubem w USC, dlatego najczęściej wybieraną formą związku małżeńskiego jest ślub konkordatowy.
Czy można wziąć ślub kościelny w szpitalu?
Przyszli małżonkowie, który znaleźli się w trudnej sytuacji zdrowotnej, zastanawiają się, czy ślub kościelny można wziąć w szpitalu. W teorii jest to możliwe, ale w praktyce taki stan rzeczy jest niezwykle rzadki. Warto zauważyć, że Kodeks Prawa Kanonicznego jasno wskazuje miejsce właściwe do zawarcia małżeństwa – jest to parafia. Jednakże za pozwoleniem własnego proboszcza, możliwe jest zawarcie małżeństwa gdzie indziej, przykładowo w szpitalu. Co ciekawe, większość szpitali posiada własne miejsce do modlitwy, gdzie można zdecydować się na zawarcie małżeństwa. W kaplicy szpitalnej ofiarujemy Bogu swoje zdrowie i poprosimy o dalsze łaski.
Zawarcie ślubu w szpitalu zawsze jest ważnym wydarzeniem dla przyszłego męża i przyszłej żony. Trudne sytuacje życiowe sprawiają, że nie zawsze jest możliwe stworzenie takiego wesele i ślubu, jakie nam się marzy. Jeśli jedna osoba jest ciężko chora, przebywa w hospicjum lub w szpitalu, ślub może dać jej nadzieję na lepsze jutro i siłę do walki z chorobą. Zakochani w tym momencie nie patrzą na to, że dookoła jest tyle smutku. To ich moment, w którym wyznają sobie dozgonną miłość. Zazwyczaj wybierany jest ślub cywilny, który jest zawierany przed urzędnikiem. Konieczne jest złożenie stosownych dokumentów do Urzędy Stanu Cywilnego.