Nowotwory u dzieci- nowotwory nerki i wątroby

Bardzo często nowotwory kojarzą nam się z chorobami, które dotykają głównie osób w podeszłym wieku. Niemniej jednak nie da się ukryć, że coraz więcej pacjentów na oddziałach onkologicznych, stanowią dzieci. Najczęściej borykają się one z nowotworami nerek, a także wątroby.

Nowotwory u dzieci- nowotwory nerki

Najczęstszym przypadkiem nowotworu wykrywanego u dzieci jest nowotwór nerki. Nazywa się on nerczakiem płodowym i stanowi około 97% nowotworów, które pojawiają się w obrębie tego narządu. Co więcej, stanowi on również około 8% nowotworów złośliwych, jakie atakują najmłodszych pacjentów. W naszym kraju obecnie rejestruje się około 80 przypadków tego złośliwego guza rocznie. Najczęściej pojawia się on u dzieci pomiędzy 2 a 5 rokiem życia, a ryzyko jego rozpoznania znacznie spada, w momencie ukończenia przez dziecko 11 lat. Co więcej, niezwykle rzadko, jednak wciąż możliwie jest wykrycie tego typu guza w dwóch nerkach jednocześnie. Ciekawostką jest fakt, że medycyna nie do końca rozumie przyczyny powstawania tego nowotworu u dzieci w tak młodym wieku. Wskazuje się, że około 10% przypadków związanych jest z zaburzeniami rozwojowymi, a także licznymi nieprawidłowościami genetycznymi, które pojawiają się właśnie w tak młodym wieku. Niemniej jednak warto dowiedzieć się, jakie objawy daje ten nowotwór, gdyż szybkie zdiagnozowanie i wykrycie guza, daje szanse na możliwie jak najszybszą reakcję oraz podjęcie leczenia. W efekcie istnieją więc spore szanse na całkowite wyleczenie młodych pacjentów. Tak więc, dominującym objawem nowotworu nerki u dzieci jest guz, który rozwija się w obrębie jamy brzusznej. Tak naprawdę, towarzyszące mu objawy kliniczne nie są typowe lub charakterystyczne, a rodzice najczęściej sami zauważają znacznie powiększenie się brzucha u swojej pociechy. Często rozwojowi guza towarzyszy również znaczny i przeciągający się w czasie ból brzucha, a do tego mogą występować również wymioty, mocz z obecnością krwi, zaparcia, zmniejszenie masy ciała. Do późniejszych objawów można zaliczyć również:

  • nawracające infekcje dróg moczowych
  • pojawienie się cyklicznych biegunek
  • zmniejszenie się apetytu
  • objawy charakterystyczne dla ostrego zapalenia brzucha
  • pojawiające się problemy z ciśnieniem
  • nagłe wzrosty temperatury ciała
Przeczytaj również:  Nowotwory u dzieci – nowotwory ośrodkowego układu nerwowego

Warto jednak zauważyć, że dziecko nawet w zaawansowanym stadium nowotworu jest w dobrym stanie ogólnym i ciężko zaobserwować objawy wyniszczenia organizmu.

Nowotwory u dzieci- nowotwór wątroby

Kolejnym rodzajem nowotworu, który również jest niezwykle często diagnozowany u młodych pacjentów, jest nowotwór wątroby. Szacuje się, ze w naszym kraju rocznie, rozpoznaje się aż 15 przypadków nowych zachorowań na pierwotne nowotwory wątroby u najmłodszych pacjentów. Najczęściej jest to wątrobiak zarodkowy, który jest odpowiedzialny aż za 75% wszystkich przypadków nowotworów tego organu, jakie są wykrywane u dzieci. Warto również zaznaczyć, że najczęściej występuje on u maluchów poniżej 2 roku życia, a wraz z upływem lat, ryzyko rozwinięcia tego nowotworu znacznie spada. Ciężko również z medycznego punktu widzenia wyodrębnić jakiekolwiek czynniki ryzyka, które sprzyjają atakowaniu dzieci przez wątrobiaka zarodkowego. Najczęściej wskazuje się jednak na związek tego nowotworu z niektórymi zespołami genetycznymi, a także z niektórymi anomaliami rozwojowymi. Bardzo ciężko też wskazać na charakterystyczne objawy tego nowotworu u tak małego dziecka. Niemniej, podobnie jak w poprzednim przypadku, rodzice w pierwszej kolejności mogą zauważyć głównie znaczne powiększenie się brzuszka pociechy. Co więcej z czasem dziecko całkowicie traci apetyt, a dodatkowo pojawia się gorączka oraz wymioty, a także możliwa jest żółtaczka. Co więcej, wątrobiak zarodkowy może dawać przerzuty, które jednak są niezbędne do przeanalizowania podczas próby ustalenia wielkości i dokładnego położenia guza w wątrobie.

Dodaj komentarz