Nowotwory u dzieci – nowotwory kości i tkanek miękkich

Nowotwory u dzieci pojawiają się niezwykle rzadko, jednak nie da się ukryć, że najmłodsi pacjenci również muszą stoczyć dość drastyczną i ciężką walkę o swoje życie. Tak więc nowotwory u dzieci- nowotwory kości i tkanek miękkich.

Artykuł poniżej jest wynikiem inspirującej współpracy z diagnoza.info.pl

Nowotwory u dzieci- nowotwory kości

Nowotwory kości u dzieci stanowią około 7% przypadków wszystkich wykrywanych nowotworów. Najczęściej pojawiają się:

  • mięśniak kościopochodny- jest to jeden z groźniejszych nowotworów, który atakuje małych pacjentów. Nowotwór ten głównie wytwarza przez swoje komórki tak zwaną kostninę. Szczyt zachorowań na ten nowotwór przypada na około 15 do 19 roku życia, czyli w okresie skoku pokwitaniowego. Czynniki ryzyka, które znacznie zwiększają możliwość na zachorowanie na mięśniaka kościopochodnego to przede wszystkim pacjenci z mutacją genetyczną w komórkach i z siatkówczakiem. Co więcej ryzyko tego nowotworu zwiększa również cierpienie na zespół Li-Fraumeni. Dodatkowo, pacjenci, który przebyli już radioterapię, mogą rozwinąć ten rodzaj nowotworu w obszarze napromieniowania. Charakterystycznymi objawami są zwykle narastający ból i bóle nocne, a także ograniczenie ruchomości i obrzęk zaatakowanej kończyny. Warto wspomnieć, że nowotwór ten daje częste przerzuty do płuc.
  • mięsak Ewinga- to kolejny z nowotworów kości, który atakuje głównie osoby młode. Jest to nowotwór złośliwy, który częściej diagnozowany jest u chłopców, zwykle tych, którzy ukończyli 10 rok życia. Nowotwór ten może dawać przerzuty do płuc, kości, a nawet i do szpiku kostnego i opłucnej. Nie da się jasno określić czynników ryzyka, które predysponują pacjentów do rozwinięcia mięsaka Ewinga. Zwykle jednak wskazuje się na związek pomiędzy jego występowaniem, a czynnikami genetycznymi. Jest to nowotwór niezwykle trudny w leczeniu, a także terapii, który może nie reagować pozytywnie nawet na chemię. U dzieci, które zostały zaatakowane mięsakiem Ewinga pojawiają się charakterystyczne, miejscowe bóle, którym często towarzyszy obrzęk, a także znaczne ograniczenie ruchomości kończyny. Niemniej jednak pojawiają się również symptomy, które wskazują na toczący się w organizmie proces zapalny jak np. gorączka, znaczna utrata masy ciała, podwyższony poziom OB oraz leukocytoza.
Przeczytaj również:  Nowotwory u dzieci- nowotwory nerki i wątroby

Nowotwory u dzieci- nowotwory tkanek miękkich

Kolejnym rodzaje nowotworu, z którym często zmagają się mali pacjenci, jest grupa nowotworów złośliwych tkanek miękkich. Zwykle są to guzy mięśni, tkanki łącznej, naczyniowej oraz tkanki podporowej. Nowotwory tkanek miękkich mogą zdarzyć się praktycznie we wszystkich miejscach na ciele dziecka, ze szczególnym uwzględnieniem:

  • układu moczowo-płciowego
  • górnych i dolnych kończyn
  • okolicy głowy i szyi
  • okolicy miednicy
  • okolicy klatki piersiowej
  • okolicy płuc

Guzy te jednak mają tendencję do częstego nawracania, a także tworzenia rozległych przerzutów. Zwykle pojawiają się one u dzieci od 2 do 6 roku życia, a także w okresie od 15 do 19 lat. Wskazuje się, że nowotwory tkanek miękkich najczęściej atakują dzieci, które posiadają wrodzone wady układu nerwowego, moczowo-płciowego oraz przewodu pokarmowego i serca. Warto zaznaczyć, że nowotwory tkanek miękkich mają tendencję do szybkiego rozrastania się i przybierają postać naciekujących zmian o bardzo dużej złośliwości. Zwykle objawy kliniczne są ściśle uzależnione od samej lokalizacji nowotworu. Można więc przyjąć, że przy zajęciu przez mięsaka nosogardzieli, pojawia się charakterystyczna nosowa mowa, a także trudności w oddychaniu i połykani. W momencie kiedy nowotwór atakuje krtań, jedynym objawem jest przedłużająca się chrypka. Jeśli nowotwór ten zlokalizowany jest przy oczodołach, pojawia się wytrzesz gałek ocznych, a nawet samoistne zwężenie szpary powiekowej. Nowotwór w obrębie jamy brzusznej, daje nie tylko objawy w postaci zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego, ale również wyraźne powiększenie brzucha.

Dodaj komentarz