Czy medyczna marihuana pomaga w leczeniu raka?

Chciałbyś wiedzieć, czy marihuana medyczna pomaga w leczeniu nowotworu? Przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się, czy leczenie konopiami jest pomocne i czy przynosi jakieś efekty.

Leczenie nowotworu to długi proces. Wczesne wykrycie tej choroby w połączeniu z innowacyjnymi metodami leczenia, takimi jak stosowanie marihuany medycznej, znacząco zwiększa szanse na wyleczenie chorego.

Nowotwór – co to jest?

Nowotwór jest chorobą materiału genetycznego powstającą na skutek nagromadzenia się genetycznych uszkodzeń w komórkach organizmu. Wyróżniamy:

  • nowotwór złośliwy – nazywany rakiem, charakteryzuje się zdolnością do rozprzestrzeniania się, ciągłego wzrostu; działa wyniszczająco dla organizmu, często daje przerzuty, rozwija się od kilku do nawet kilkudziesięciu lat;
  • nowotwór niezłośliwy – nazywany łagodnym, zlokalizowany jest w jednym miejscu, oddzielony od innych tkanek, nie daje przerzutów; występuje częściej niż nowotwór złośliwy, czasami może poprzedzać guza złośliwego.

Medyczna marihuana a nowotwory

Przeprowadzono wiele badań, które potwierdzają, że leczenie konopią indyjską wpływa na walkę z rakiem. Fitokannabinoidy zawarte w marihuanie medycznej stymulują apoptotyczny szlak, który odpowiedzialny jest za śmierć niepoprawnie funkcjonującej komórki – co może zapobiegać wzrostowi guza i hamować ilość produkowanych szkodliwych toksyn. Ze względu na zawartość substancji chemicznych pomagają one w leczeniu między innymi nowotworów mózgu, nowotworów układu rozrodczego, nowotworów układu pokarmowego, nowotworów układu chłonnego.

Marihuana medyczna – wpływ na nowotwory mózgu

Stosowanie medycznej marihuany przy nowotworze mózgu pomaga przede wszystkim zmniejszyć skutki uboczne terapii, między innymi: wymioty, nudności, bóle głowy, depresja, niepokój, zmęczenie, ból po operacji chirurgicznej czy też utrata pamięci. Coraz więcej badań wykazuje, że kannabinoidy odcinają również dopływ krwi do guzów, przez co są one głodzone i prowadzi to do zniszczenia rakowych komórek. Warto tu dodać, że marihuana medyczna nie niszczy zdrowych komórek mózgowych, tylko te rakowe.

Przeczytaj również:  Filmy o raku godne polecenia

Marihuana medyczna – wpływ na nowotwory układu rozrodczego

Przy leczeniu tego nowotworu także wykazano, że marihuana medyczna zwalcza objawy chemioterapii i radioterapii, takie jak: utrata apetytu, nudności, zmęczenie, depresja, ból, lęk. Uważa się również, że kannabinoidy skutecznie spowalniają rozmnażanie się komórek rakowych, co także prowadzi do ich śmierci.

Marihuana medyczna – wpływ na nowotwory układu pokarmowego

W przypadku tej grupy nowotworów również wykazano, że marihuana medyczna łagodzi objawy, ale i zmniejsza stan zapalny. Co więcej, kannabinoidy wspomagają gojenie ran i przeciwdziałają powstawaniu przerzutów.

Marihuana medyczna – wpływ na nowotwory układu chłonnego

Objawy nowotworów złośliwych układu chłonnego to między innymi spadek masy ciała, uczucie zmęczenia, nocne poty, spadek odporności. Badania wykazały, że marihuana medyczna świetnie wpływa nie tylko na złagodzenie tych dolegliwości, ale i na zmniejszenie żywotności chłoniaka – ze względu na aktywację receptorów układu endokannabinoidowego CB1 i CB2.

Na jakie inne choroby i dolegliwości pomaga przyjmowanie medycznej marihuany?

Dotychczasowe badania wskazują na to, że przyjmowanie medycznej marihuany wspomaga proces leczenia także innych chorób:

  • choroby neurologiczne – choroba Parkinsona, nerwica, zespół stresu pourazowego, choroba Alzheimera, psychoza, bezsenność;
  • choroby układu pokarmowego – refluks żołądkowo-przełykowy, zmniejszenie zaburzeń łaknienia, łagodzenie wymiotów i nudności, niedobór masy ciała, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zespół drażliwego jelita;
  • choroby inne – borelioza, astma, zespół przewlekłego zmęczenia, jaskra, cukrzyca.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://centrum-mk.pl.

Terapia marihuaną medyczną ma pozytywny wpływ na długotrwały proces leczenia nowotworu. Trzeba jednak pamiętać, że nie zastąpi ona tradycyjnej terapii onkologicznej (radioterapii, chemioterapii, immunoterapii).