Rak żołądka, podobnie zresztą jak każdy inny nowotwór jest chorobą, której wyleczenie często jest niezwykle trudne, a co więcej, często okazuje się ono niemożliwe. Szanse dla pacjentów na przeżycie, a także wygraną walkę z tym podstępnym nowotworem są znikome. Jednak jak długo rozwija się rak żołądka?
Jak długo rozwija się rak żołądka?
Rak żołądka jest niezwykle podstępną chorobą, a co więcej, zaliczana jest ona do tak zwanych chorób, które są cichymi zabójcami. Rak żołądka jest niezwykle trudny do wyleczenia, a medycyna wciąż szuka odpowiedniego sposobu, by móc jak najskuteczniej wydłużyć życie pacjentom, którzy cierpią na ten rodzaj guza. Niemniej jednak wielu chorych zastanawia się ile tak naprawdę żyli w swoistej niewiedzy, podczas gdy guz ten powoli trawił ich organizm. Tak więc jak długo rozwija się rak żołądka? Otóż w pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że w niektórych latach w naszym kraju, diagnozowano ponad 5 tysięcy przypadków tego nowotworu rocznie. Jest to wynik prawdziwie zatrważający, biorąc pod uwagę to, że czas okienka terapeutycznego, jest niewielki, a przeżywają zwykle tylko dwie osoby, na pięć, które rozwinęły raka żołądka do niezwykle zaawansowanego stadium. Przechodząc do konkretów, można śmiało powiedzieć, że rak żołądka jest chorobą, która rozwija się przez wiele lat. Tak naprawdę, od pojawienia się pierwszych zmian nowotworowych w okolicy tego organu, aż do rozwinięcia pełnej postaci tego nowotworu, może upłynąć nawet 10 lat. Choć w ostatnich latach liczba diagnozowanych przypadków raka żołądka utrzymuje się na nieco spadkowej tendencji, warto wciąż pamiętać, że im wcześnie nowotwór ten zostanie wykryty, tym większe są szanse na to, że pacjent wygra walkę z tą podstępną chorobą.
Jak długo rozwija się rak żołądka?- objawy
Wspomniane już zostało, że rak żołądka jest niezwykle trudny do zdiagnozowania. Przez to, że w bardzo wczesnym stadium, nie daje on typowych, charakterystycznych objawów, a co więcej, występują one napadowo, więc niezwykle łatwo pomylić je ze zwykłym zatruciem pokarmowym. Wówczas sprawia to, że niewielu chorych decyduję się na zgłoszenie się do specjalisty i przeprowadzenie odpowiednich badań. W efekcie, rak żołądka zwykle diagnozowany jest w momencie, kiedy masa guzowa znacznie zwiększa swoją objętość. Wspomniane już zostało, że rak żołądka może rozwijać się nawet przez 10 lat. Pacjenci najczęściej trafiają do lekarza, kiedy zmiany nowotworowe są w niezwykle postępującym stadium, wówczas wspomniany już czas okienka terapeutycznego, jest niezwykle krótki, a co więcej, może się on nawet okazać niewystarczający. Co więc może być pierwszym objawem, który wskazuje na to, że w naszym żołądku może rozwijać się podstępny nowotwór? Otóż w najwcześniejszej fazie, kiedy zmiany guzowe nie są jeszcze zaawansowane, a dopiero co rozpoczął się ich rozwój, chorzy mogą skarżyć się na ból brzucha. Jednak jak łatwo można się domyślić, objaw ten jest niezwykle niespecyficzny i tak naprawdę może on również występować przy przebiegu wielu innych chorób. Wówczas pacjenci nie podejrzewają jeszcze niczego, co mogłoby wskazywać na rozwijające się w organizmie niebezpieczeństwo. Co więcej w diagnostyce wówczas bierze się pod uwagę schorzenia takie jak np.: zespół jelita drażliwego, zapalenie błony śluzowej żołądka, chorobę wrzodową żołądka, czy zwyczajne ostre zatrucie pokarmowe. Warto jednak wspomnieć, jakie objawy daje rak żołądka, który jest w fazie postępującej. Wówczas pacjenci mogą skarżyć się na:
- bolesność w okolicy nadbrzusza lub śródbrzusza, która pojawia się podczas spożywania posiłków
- wyraźną utratę apetytu
- pojawiające się okresowo nudności połączone z wymiotami
- stolce o smolistej konsystencji
- znaczna utrata masy ciała, co równocześnie przyczynia się do postępującego wyniszczenia organizmu
- problemy z połykaniem czyli dysfagię, co pojawia się w momencie kiedy guz umiejscawia się w okolicy wypustu
- krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego