E-recepta w 5 minut – jak uzyskać receptę online w kilka chwil?

e-recepta w 5-minut

Odczuwasz silny ból, ale nie jesteś w stanie udać się do lekarza? E-recepta pomoże ci w kilka chwil zdobyć pomocne leki. Przeczytaj artykuł, w którym podpowiadamy, w jaki sposób możesz ją uzyskać!

Czasami objawy choroby lub inne niedogodności uniemożliwiają wizytę w gabinecie lekarskim. W takiej sytuacji zalecane jest skorzystanie z teleporady ze specjalistą lub z e-recepty online. Taka opcja pomocy wyklucza konieczność stania w kolejkach lub czekania na odległe terminy wizyty!

Czym jest e-recepta? Jakie zawiera informacje?

E-recepta to dokument uprawniający do zakupu konkretnych lekarstw. Wystawiana jest ona przez wykwalifikowane osoby, które są do tego uprawnione. Generowana jest w formie elektronicznej, dzięki czemu pacjent może nabyć potrzebne mu leki w każdej aptece. 

Dokument zawiera informacje o pacjencie i osobie wystawiającej e-receptę. Znajdują się na nim także lekarstwa, które zostały przepisane pacjentowi. Podana jest też ich ilość, a czasami nawet sposób dawkowania.

Recepta online bez konsultacji to bardzo wygodne rozwiązanie, gdy nie masz możliwości zapisania się na wizytę, a lekarstwa musisz przyjąć jak najszybciej.

Jak szybko uzyskać receptę elektroniczną?

Chciałbyś szybko zdobyć leki, dzięki którym poczujesz się lepiej? W tej sytuacji recepta elektroniczna jest najlepszym rozwiązaniem. Wystarczy, że uzupełnisz krótką ankietę, w której podasz swoje dane osobowe, takie jak imię i nazwisko oraz numer PESEL, a także najważniejsze informacje o swoim zdrowiu, na przykład inne przyjmowane dotychczas leki. 

Po uzupełnieniu formularza (i przesłaniu go do weryfikacji) w ciągu kilku chwil otrzymasz odpowiedź, czy zgłoszenie zostało pozytywnie rozpatrzone. Jeśli się tak stanie, to w wiadomości SMS dostaniesz specjalny kod PIN, dzięki któremu będziesz mógł zakupić leki w aptece.

Przeczytaj również:  Właściwości i zastosowanie oleju rzepakowego

Gdzie zrealizować receptę elektroniczną? Kto może odebrać przepisane lekarstwa?

Otrzymałeś receptę elektroniczną i nie wiesz, gdzie ją zrealizować? Odpowiedź jest bardzo prosta. Możesz się udać do dowolnej apteki. Nie ma znaczenia, czy jest to apteka znanej sieci, czy osiedlowy punkt apteczny. W obu tych miejscach farmaceuta zrealizuje twoją receptę elektroniczną. Wystarczy, że podasz mu swój numer PESEL oraz kod e-recepty. Możesz także przekazać mu wydruk e-recepty, która jest wysyłana na twój adres e-mailowy. 

Twoją receptę elektroniczną może zrealizować dowolna osoba, której przekażesz odpowiednie dane (numer PIN i PESEL) albo wydruk z kodem kreskowym.

Kiedy e-recepta nie zostanie wystawiona?

E-recepta nie zawsze zostanie wystawiona. Każde zgłoszenie sprawdzane jest przez lekarza, który decyduje, czy dany lek może zostać przyjęty przez pacjenta. Podstawą do odmowy są zazwyczaj:

  • przeciwwskazania do stosowania danego medykamentu;
  • wątpliwości co do danych podanych w formularzu medycznym;
  • chęć uzyskania leków narkotycznych i odurzających, środków psychoaktywnych, benzodiazepiny, wyrobów medycznych czy marihuany.

Czy trzeba zrealizować całą e-receptę?

Nie ma konieczności realizowania e-recepty w całości i wyłącznie w jednej aptece. Jest jednak pewien wyjątek, jeśli otrzymałeś e-receptę zbiorczą, na której znajduje się pozycja z większą liczbą opakowań konkretnego leku. Możesz stopniowo wykupować kolejne opakowania, ale tylko w aptece, w której rozpocząłeś realizację danej pozycji z recepty. Nie ma natomiast obowiązku wykupienia wszystkich pozycji w jednym punkcie.

Na czym polegają konsultacje lekarskie online?

Konsultacje lekarskie online to forma zdalnego kontaktu z lekarzem – bez potrzeby wychodzenia z domu. Mogą się one odbywać na wiele sposobów, na przykład na wirtualnym czacie, przez kamerę komputerową czy za pośrednictwem rozmowy telefonicznej (teleporada). 

W trakcie takich konsultacji lekarz udziela porad pacjentowi. Sama teleporada może wiązać się z wystawieniem e-recepty, często to także podstawa wnioskowania o e-zwolnienie lekarskie – o ile lekarz stwierdzi, że stan zdrowia pacjenta faktycznie powoduje niezdolność do pracy.

Przeczytaj również:  Choroba autoimmunologiczna - co to jest?

Już nie musisz się obawiać, że w przypadku choroby nie będziesz w stanie udać się do lekarza. Możesz skontaktować się z nim telefonicznie albo skorzystać z e-recepty online.