Czy dzieci mogą się opalać? Sprawdź, zanim ulegniesz nowym trendom!

Pomimo że dermatolodzy biją na alarm, rodzice coraz częściej ślepo podążają za trendami. Oliwy do ognia dolewa fakt, że zakazy lekarzy tym razem mają bezpośredni związek ze zdrowiem najmłodszych. Czy dzieci mogą się opalać? Poniżej znajdziesz cztery powody, dla których nie warto podążać za modą.

„Kąpiele słoneczne” to przeszłość. Sprawdź, dlaczego!

Popularne niegdyś „kąpiele słoneczne” przeszły (na szczęście!) do historii. Dzisiaj dermatolodzy apelują, żeby niemowlęta i małe dzieci bezwzględnie chronić przed słońcem, jednocześnie stosując kremy z filtrem UV.  Proste praktyki minimalizują ryzyko wystąpienia poparzeń słonecznych, przebarwień i podrażnień, a w przyszłości – rozwoju czerniaka (tj. złośliwego nowotworu skóry). Dlaczego jeszcze nie należy narażać malucha na kontakt z pełnym słońcem?

1. Skóra malucha jest cienka i ma mniej melaniny

Nie powinno być dla Ciebie zaskoczeniem, że skóra dziecka (zwłaszcza niemowlęcia) jest zdecydowanie cieńsza niż skóra dorosłego człowieka. W związku z tym promieniowanie słoneczne wnika zdecydowanie głębiej. To jednak nie jedyny powód, dla którego maluch nie powinien być narażany na działanie pełnego słońca. W skórze małego człowieka jest zdecydowanie mniej melaniny (brunatnego barwnika, chroniącego przed promieniowaniem), co sprawia, że jest bardziej podatna na oparzenia słoneczne, podrażnienia i procesy mutagenne.

2. W warstwie podstawowej skóry dziecka jest dużo komórek macierzystych

Obecność komórek macierzystych w podstawowej warstwie skóry dziecka sprawia, że ta powinna być szczególnie chroniona (wówczas nie dojdzie do mutacji tych komórek). Często unikanie pełnego słońca to za mało. Na co dzień warto wybrać krem do opalania dla dzieci, zapewniający pełną ochronę przeciwsłoneczną. 

Przeczytaj również:  Choroba hashimoto - objawy i leczenie

3. Skóra dziecka jest bardziej podatna za oparzenia słoneczne

Cienka i delikatna skóra malucha (również kilkulatka) jest szczególnie podatna na działanie promieni słonecznych. Niestety – w tym wypadku nie oznacza to pięknej opalenizny. W wyniku „kąpieli słonecznych” (a często również krótkotrwałego przebywania na słońcu) dochodzi do poważnych oparzeń słonecznych.

4. „Kąpiele słoneczne” wyraźnie zwiększają ryzyko rozwoju czerniaka

Dermatolodzy są zgodni – „kąpiele słoneczne”, również te krótkotrwałe, wyraźnie zwiększają ryzyko rozwoju złośliwego nowotworu skóry, tzw. czerniaka. Warto zatem nie tylko stosować odpowiednie preparaty, ale także – unikać ekspozycji na słońce między godziną 10:00 a 16:00, suplementować witaminę D oraz chronić oczy i głowę malucha.