Rak wątroby jest jednym z najniebezpieczniejszych rodzajów raka, który podstępnie zajmuje jeden z najważniejszych dla nas organów. Doprowadza on do niezwykle szybkiego wyniszczenia organizmu, a także charakteryzuje się niską przeżywalnością. Niemniej jednak, jak długo rozwija się rak wątroby?
Jak długo rozwija się rak wątroby i jak się objawia?
Co ciekawe, rak wątroby jest chorobą dość trudną do zdiagnozowania, a także i do leczenia. Podobnie jak zresztą większość nowotworów jest on niezwykle podstępny i zwykle nie pozostawia pacjentom zbyt wiele czasu. Jego wykrycie również jest dość trudne, przez co okienko terapeutyczne staje się niezwykle krótkie. Co więcej, to właśnie ten typ nowotworu jest jednym, z najczęściej diagnozowanych w naszym kraju. Warto więc wiedzieć, jak długo się on rozwija i jakie są jego objawy. Koniecznie należy podkreślić, że tylko i wyłącznie wczesne rozpoznanie, a także wykrycie tego podstępnego nowotworu, może dać jakiekolwiek szanse na przeżycie i wyleczenie, a także na znaczne przedłużenie życia, oraz poprawieniu jego jakości. Tak więc jak objawia się rak wątroby? Otóż niestety, dla wielu pacjentów, choroba ta, szczególnie w początkowym stadium nie cechuje się typowymi i charakterystycznymi objawami. Zwykle występują one w niewielkim nasileniu, co również nie skłania pacjentów do złożenia wizyty w gabinecie specjalisty. Tak naprawdę, pierwsze poważniejsze symptomy występują dopiero w momencie, kiedy nowotwór osiąga zaawansowaną postać. Wynika to chociażby z faktu iż wątroba jest narządem o dużej funkcjonalności rezerwowej. Mówiąc prościej, posiada ona zdolność do regeneracji, a nawet uszkodzenie jej części nie wpływa na jej poprawne funkcjonowanie. Duża rezerwa powoduje również to, że pomimo istniejących w narządzie zmian nowotworowych, wyniki badań, które mają ocenić jej stan, przez długi czas dalej pozostają w normie. Niemniej jednak jakie są wczesne objawy raka wątroby? Otóż nie da się ich powiązać z ta choroba bezpośrednio. Najczęściej pacjenci skarżą się na bóle brzucha, problemy ze wzdęciami, napięciem brzucha, biegunkę lub odczuwanie dyskomfortu w jamie brzusznej. Często zgłaszanym objawem jest również niezbyt dokuczliwe pobolewanie nadbrzusza. Niemniej jednak wczesny rak wątroby, może również przebiegać całkowicie bezobjawowo. Bardziej typowe symptomy występują już w zaawansowanym stadium choroby. Wówczas pacjentom może dokuczać ból zlokalizowany w prawej stronie żeber. W dalszym ciągu towarzyszy mu uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej oraz wzdęcia. Z czasem pojawia się nietolerancja na wysiłek oraz ogólne osłabienie organizmu. Chory zaczyna borykać się ze stanami podgorączkowymi, a także ze znacznym zmniejszeniem apetytu, co skutkuje dość szybką utratą masy ciała. Mogą towarzyszyć temu obrzęki kończyn dolnych oraz skurcze mięśni. Wątroba podczas badania lekarskiego jest powiększona i twarda ze zmianami guzowymi. W momencie jak choroba postępuje mogą pojawić się również zmiany skórne w postaci rogowacenia słonecznego czy łupieżu. Finalnie dochodzi również do nadprodukcji związków czynnych biologicznie co doprowadza do jeszcze większych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu w tym do hipoglikemii czy erytrocytozy.
Jak długo rozwija się rak wątroby?
Rak wątroby należy do guzów, które rozwijają się zdecydowanie najszybciej. Choroba może przejść w stadium zaawansowane już po koło 4 do 6 miesięcy. W podobnym okresie dochodzi również do podwojenia masy guzowej, która zaczyna obejmować coraz to większą część narządu. Jest to jeden z najgorzej rokujących nowotworów, a co więcej, bardzo rzadko możliwe jest jego zdiagnozowanie we wczesnym stadium, co znacznie obniża szanse na wyleczenie i przedłużenie życia pacjenta chorującego na raka wątroby. Leczenie i terapia często mogą być już nieresponsywne w zaawansowanym stadium nowotworu.