Kosmetyki do zadań specjalnych – serum z retinolem i witaminą C, a skóra onkologiczna

Serum z retinolem to kosmetyk doskonale znany ze swojego efektywnego działania. Są jednak skóry, dla których ta substancja może być zbyt agresywna. Jak wygląda sytuacja w przypadku cer onkologicznych? Sprawdź!

Różnego rodzaju sera, czy eliksiry, na dobre zagościły w kosmetyczkach wielu kobiet. Moda na świadomą pielęgnację to coś, z czego warto czerpać jak najwięcej. Twoja skóra będzie ci za to naprawdę wdzięczna. Retinol i witamina C uznane są za największych sprzymierzeńców stosowanych w pielęgnacji skóry. Okazuje się, że nie każdy może od razu korzystać z ich dobrodziejstw. Poznaj cechy cery tuż po przebytym nowotworze. Jak ją prawidłowo pielęgnować?

Skóra onkologiczna – czyli jaka?

Nowotwór to trudny temat, jednak coraz więcej się otwarcie mówi na jego temat. Pielęgnację cery w tym czasie sprowadza się na dalszy plan. To zrozumiałe, jednak podstawowe zachowanie codziennej rutyny pomaga odzyskać nadzieję i pozytywny nastrój. Każda osoba może reagować na leczenie bardzo indywidualnie. Z reguły cera jest:

  • silnie wysuszona;
  • ponadprzeciętnie reaktywna;
  • tkliwa;
  • zaczerwieniona;
  • cienka.

Serum z retinolem w późniejszych etapach pielęgnacji – od czego zacząć?

Witamina A to substancja, którą należy wprowadzać do pielęgnacji bardzo ostrożnie. Jeśli jesteś już długi czas po wyleczeniu nowotworu, a specjaliści nie widzą przeciwwskazań – rozpocznij z nim swoją przygodę. Wybierz serum z retinolem, które najlepiej odpowiada na potrzeby twojej skóry. Warto zacząć od jak najmniejszych stężeń. Na początek, dobrym rozwiązaniem będą kosmetyki z octanem lub palmitynianem retinolu. Musisz jednak wiedzieć, że nie są tak aktywne i efekty nie będą zbyt spektakularne. Zbuduj tolerancję skóry, aplikując kosmetyk np. 2–3 razy w tygodniu na noc. W dzień pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej.

Przeczytaj również:  Czym są - Leki alkilujące oraz jaka jest ich rola w onkologii

Serum z witaminą C, czyli co może zawierać twój ulubiony kosmetyk

Witamina C kojarzy się z blaskiem i rozświetleniem. I tak właśnie jest – regularnie stosowana potrafi odmienić stan twojej skóry o 180 stopni! Będzie doskonale uzupełniać regenerację skóry po tak trudnym czasie. Czy wiesz, co może zawierać kosmetyk o tej nazwie? Oprócz znanego kwasu askorbinowego znajdziesz w nim coraz częściej jego pochodne. Jak się okazuje, są stabilniejsze, mniej drażniące i mogą dotrzeć do głębszych warstw skóry. Są to:

  • palmitynian askorbylu;
  • glukozyd askorbylu;
  • etylowana witamina C;
  • witamina C tetra;
  • Magnesium Ascorbyl Phosphate;
  • Sodium Ascorbyl Phosphate.

Serum z witaminą C – jak wybrać?

Decydując się na serum z witaminą C, kieruj się nie tylko substancją aktywną, ale także konsystencją produktu. Serum z witaminą C – jakie wybrać, aby uzyskać jak najlepsze efekty? Do cer trądzikowych i tłustych zdecydowanie lepsze będą formy wodne, czy żelowe. Znajdziesz w nich np. Magnesium Ascorbyl Phosphate. Posiadacze suchej skóry docenią produkty olejowe (z etylowaną witaminą C) m.in. z dodatkiem stabilizującej witaminy E. 

Aplikacja serum z witaminą C

Serum z witaminą C najlepiej stosować podczas porannej rutyny. Kosmetyk ten będzie działał antyoksydacyjnie, jako tarcza ochronna na zanieczyszczenia środowiska. Co ważne doskonale uzupełnia aplikowane na nie produkty z filtrami przeciwsłonecznymi. Witaminę C możesz stosować przez cały rok.

Za tobą trudny czas i długie leczenie. Pozwól swojej skórze na pełną regenerację. Kosmetyki z retinolem i witaminą C będą dla ciebie odpowiednie, jednak w dużo późniejszym czasie.