Nie da się ukryć, że nowotwory u dzieci stają się coraz popularniejsze. Zwykle są one związane z pewnymi wadami rozwojowymi czy obciążeniami genetycznymi. Mali pacjenci często muszą więc stawiać czoła wyjątkowo nierównej walce, z której nie zawsze wychodzą zwycięsko. Nowotwory u dzieci- białaczki i chłoniaki.
Nowotwory u dzieci- białaczki i chłoniaki
Każdy z nas z pewnością doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że krew jest jednym z najistotniejszych składników organizmu. To właśnie ona bierze odpowiedzialność za transport niezbędnych substancji odżywczych, które zapewniają odpowiednie funkcjonowanie organów. Wszystkie obszary, których głównym zadaniem jest produkcja krwi, nazywane są układem krwiotwórczym. Podstawowy miejscem we wspomnianym już układzie jest szpik kostny, który u najmłodszych pacjentów zlokalizowany jest głównie w kościach długich. Jest to miejsce, gdzie rozpoczyna się proces tworzenia, a jednocześnie dojrzewania każdej krwinki. Każda krwinka rozpoczyna jako jedynie niedojrzała komórka, która daje początek wszystkim innym, zarówno krwinkom czerwonym jak i krwinkom białym, które później specjalizują swoje własne podtypy. Krwinki białe do swojego procesu dojrzewania potrzebują także innych miejsc, a co za tym idzie wędrują one do śledziony czy węzłów chłonnych, zanim zaczną one pełnić swoją funkcje. Jak więc widać, proces w jakim krew jest gotowa do pełnienia swojej funkcji, a także okoliczności w jakich powstają poszczególne krwinki jest niezwykle skomplikowany. To co jest jednak najważniejsze, to świadomość, że na każdym z wyżej wspomnianych etapów może dojść do błędu. Ten błąd może nieść za sobą poważne konsekwencje. Już na sam skutek zaburzeń, które powstają w obrębie komórki przechodzi ona przez swoistą mutację, a w efekcie staje się ona komórką nowotworową. Co więcej, komórki po przemianie w elementy nowotworowe, posiadają znacznie szybszą zdolność do dzielenia się i namnażania, niż komórki zdrowe. Dodatkowo przeobrażone komórki nowotworowe niezwykle skutecznie niszczą zdrowe tkanki, przez które są one otoczone. Wówczas mają one otwartą drogę do podróżowania po całym organizmie, a także do osiedlenia się w wybranych miejscach. W ten właśnie sposób mali pacjenci są atakowani przez niezwykle groźne nowotwory w postaci białaczek i chłoniaków, a wędrujące po ich organizmie komórki nowotworowe, które wybierają za swój cel kolejne miejsca do wzrostu i rozwoju, tworzą przerzuty.
Nowotwory u dzieci- białaczki i chłoniaki- czym się one różnią?
Białaczki i chłoniaki są nowotworami, które najczęściej atakują młodych pacjentów, na szczęście są one możliwe do wykrycia już w pierwotnym stadium, przez co znacznie wydłuża się okres okienka terapeutycznego, a tym samym szanse na całkowite wyleczenie młodych pacjentów znacznie rosną. Co więcej, organizmy dzieci są również odpowiednio silne i zwykle wykazują odpowiednią responsywność na zastosowane wobec nich leczenie. Jednak czym różnią się od siebie białaczki i chłoniaki? W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że białaczka powstaje na skutek tego, gdy komórka nowotworowa powstaje w obrębie szpiku kostnego z niedojrzałych krwinek. Komórki nowotworowe białaczki potrafią się mnożyć w niezwykle szybkim tempie, a leczenie trzeba drożyć niezwykle szybko by nie dopuścić do transformacji w białaczkę ostrą. Chłoniaki również są nowotworami, który swój początek mają w strukturach układu chłonnego. Podobnie jak zresztą w przypadku białaczki, nowotwór rozwija się na skutek błędu, powstałego w obrębie jednej z komórek, jednak w przebiegu chłoniaka, komórki nowotworowe tworzą wyraźny guz. Ze względu na rozległość układu limfatycznego, chłoniaki mogą powstawać w wielu różnych miejscach i wywodzić się z wielu rozmaitych komórek tego układu. To właśnie od miejsca zlokalizowania chłoniaka, zależy dobór odpowiedniej metody leczenia, a także ustalenie rokowań dla małego pacjenta.