Rak krtani jest jednym z nowotworów, którego śmiertelność już od wielu długich lat, stoi na niezwykle wysokim poziomie. Niestety jego diagnoza jest niezwykle trudna, a tempo rozwoju ściśle uzależnione od danego organizmu. Tak więc jak długo rozwija się rak krtani i jakie są jego objawy?
Mamy przyjemność przedstawić artykuł przygotowany w porozumieniu z vi-med.pl
Jak długo rozwija się rak krtani?-czynniki ryzyka
Rak krtani jest niezwykle złośliwym nowotworem obejmującym obszar głowy i szyi. Tak naprawdę jednak do największych czynników ryzyka, które znacznie zwiększają predyspozycję do rozwinięcia tej choroby, zalicza się przede wszystkim styl życia pacjentów. Prawdziwie zgubny jest nałóg nikotynowy, a także regularne spożywanie alkoholu z uwzględnieniem jego dużej ilości. Nałóg, z którym obecnie boryka się większa część społeczeństwa, czyli nałóg palenia papierosów, doprowadza do dwukrotnie szybszego rozwoju raka krtani. Zawarte w dymie papierosowym substancje tak jak np. benzopiren powoduje silne podrażnienie nabłonka dróg oddechowych, a w tym także i krtani. Długoletnie palenie wyrobów tytoniowych, zwiększa ryzyko rozwoju raka krtani około 40 razy. Co więcej również niebezpieczne jest spożywanie dużych ilości alkoholu. Co ciekawe połączenie się ze sobą obu wspomnianych już nałogów zwiększa pierwotne ryzyko rozwoju raka krtani aż o 330 razy w stosunku do osoby w pełni wolnej od uzależnień. Duże znaczenie w przypadku rozwoju tego typu nowotworu ma również regularne wystawianie dróg oddechowych na działanie substancji drażniących. Do tego zaliczą się przede wszystkim tak zwaną ekspozycję zawodową, gdzie często pracownicy narażeni są na wdychanie substancji smołowatych, metali ciężkich, pyłków, środków ochrony roślin, azbestu oraz nawozów. Niebagatelne znaczenie ma również dieta, w której brakuje witamin, a także zła higiena jamy ustnej oraz nadużywanie głosu i doprowadzanie do tak zwanego efektu „zdartego gardła”. Okazuje się, że naukowcy stwierdzili również związek z zapadaniem na raka krtani a płcią. Okazuje się, że to mężczyźni są około 10 razy bardziej narażeni na rozwój raka krtani niż kobiety. Co ciekawe wskazano również na zależność tego nowotworu co do wieku, gdyż najczęściej atakuje on osoby pomiędzy 55 a 65 rokiem życia.
Jak długo rozwija się rak krtani?- stany przedrakowe
W przebiegu choroby jaką jest nowotwór krtani można wyróżnić tak zwane stany przedrakowe krtani. Są to zmiany, które zachodzą w obrębie jej struktury, a co więcej, predysponują one do rozwoju złośliwej postaci nowotworu krtani. Co wiec uznaje się za przedrakowe stany krtani? Otóż w tym przypadku można mówić przede wszystkim o dysplazji nabłonka, a w tym zakresie również o leukoplakii oraz pachydermii. Stanem przedrakowym są również brodawczaki u osób dorosłych. Długotrwałe zapalenie krtani, które przechodzi w postać przewlekła, również może być czynnikiem sprzyjającym rozwojowi raka krtani. Często w badaniu laryngologicznym specjalista może stwierdzić obecność niewielkich, rogowaciejących guzów, które przybierają lekko uniesioną formę. Niemniej jednak do rozpoznania każdej zmiany rakowej krtani, niezbędne jest przeprowadzenie specjalistycznego badania histopatologicznego.
Jak długo rozwija się rak krtani?
Wielu chorych zastanawia się, jak długo rozwijał się rak krtani w ich organizmie. Otóż ciężko jednoznacznie określić konkretnymi ramami czasowymi rozwój tej patologii krtani U jednych chorych zmiany mogą postępować w zastraszającym tempie, a wówczas rak krtani może rozwinąć się nawet w przeciągu miesiąca, zaś u innych chorych okres ten może wydłużyć się nawet do 12 miesięcy i więcej. Wszystko bowiem zależy od organizmu, a także od zaistniałych czynników ryzyka, które doprowadziły do powstania zmian rakowych, które następnie przerodziły się w zaawansowaną postać nowotworu krtani.