Jedną z najgroźniejszych chorób, jakie są obecnie diagnozowane w społeczeństwie to różnego rodzaju nowotwory. Wśród nich najgroźniejszym jest rak pęcherza moczowego, gdyż zabija on co drugą, cierpiącą na niego osobę. Tak więc jak długo rozwija się rak pęcherza moczowego i jakie daje objawy?
Jak długo rozwija się rak pęcherza moczowego?- niepokojące objawy
Rak pęcherza moczowego jest jednym z najniebezpieczniejszych typów nowotworów, jakie są obecnie diagnozowane na całym świecie. Co ciekawe warto wspomnieć, że głównie diagnozuje się go zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, którzy ukończyli 60 rok życia. Nie da się ukryć, że w tym wieku, a także wraz z postępem choroby, leczenie i ewentualna terapia tego rodzaju nowotworu jest niezwykle trudna. Warto więc wiedzieć również, że nowotwór pęcherza moczowego najczęściej wywodzi się komórek nabłonka przejściowego. Jest to nic innego jak niezwykle specyficzny rodzaj nabłonka, który ma zdolność do przemian w obrębie swojej struktury. Często więc zmiany grubości ścian pęcherza moczowego są właśnie nim spowodowane. Niemniej jednak rak pęcherza moczowego może również rozwinąć się jako swoiste następstwo przebytej we wcześniejszym okresie radioterapii lub nawet w efekcie częstych i nawracających infekcji dróg moczowych. Wówczas można mówić o rozwoju gruczolakoraka. Warto poświęcić chwilę na poznanie najbardziej typowych objawów, jakie daje rak pęcherza moczowego. Niestety w pierwszym stadium choroby mogą być one znikome lub nawet nieodczuwalne, co znacznie nie sprzyja postawieniu diagnozy lekarskiej i wdrożeniu odpowiedniego leczenia. Jednak do najczęstszych objawów raka pęcherza moczowego, które powinny skłonić nas do jak najszybszej wizyty u lekarza można zaliczyć krwiomocz, czyli oddawanie moczu z widoczną w nim obecnością krwi. Co więcej pacjenci cierpiący na ten rodzaj nowotworu równie często wskazują na zmiany trybu oddawania moczu. Oznacza to zdecydowanie częstsze lub zdecydowanie rzadsze wizyty w toalecie, którym dodatkowo towarzyszy bolesność i zwiększone parcie na pęcherz moczowy. Choroba daje bardziej dokuczliwe objawy, gdy wchodzi w zaawansowane stadium. Wówczas u pacjentów cierpiących na raka pęcherza moczowego mogą pojawić się powiększone węzły chłonne, silne bóle kości, a także obrzęki obejmujące kończyny dolne. Jeśli choroba dalej będzie postępować i nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, można również dostrzec objawy, które towarzyszą np. infekcjom bakteryjnym układu moczowego lub kamicy nerkowej. Warto jednak pamiętać, że nie u każdego chorego będą pojawiać się identyczne objawy, a także nie będą one występowały w identycznym nasileniu, gdyż rak pęcherza moczowego rozwija się we własnym tempie. Nie da się jednak ukryć, że tuż po zauważeniu niepokojących objawów lub sytuacji, niezbędne jest zgłoszenie się na wizytę lekarską. Im szybciej zostanie podjęte odpowiednie leczenie, tym bardziej zwiększają się szanse chorego na sukcesywną terapię.
Jak długo rozwija się rak pęcherza moczowego?
To co niezwykle utrudnia diagnozę, to dość długi okres rozwijania się raka pęcherza moczowego. Niemniej jednak jest to ściśle uzależnione od organizmu. W niektórzy przypadkach znaczny rozwój guza obserwuje się już w przeciągu 3 do nawet 6 miesięcy. Jednak w przypadku innych pacjentów, zauważalny rozwój może nastąpić nawet i po roku czasu. Niemniej jednak w wielu przypadkach, po okresie rozwoju raka pęcherza, ma on ogromną tendencję do szybkiego atakowania organów, a także do dawania przerzutów na inne, okoliczne tkanki. Co więcej masa guzowa może zwiększyć się nawet trzykrotnie w okresie dwóch miesięcy, kiedy choroba przechodzi w o wiele bardziej zaawansowane stadium. Okienko terapeutyczne w przypadku raka pęcherza moczowego jest niezwykle krótkie, więc im wcześniej choroba jest rozpoznana, tym pacjent otrzymuje większe szanse na przeżycie.